Преди дни ви съобщихме, че Военномедицинска академия въвежда роботизирана хирургия Da Vinci Xi. Новата придобивка бе представена официално с тържествен водосвет. Новата придобивка бе представена официално с тържествен водосвет. Официални гости на събитието бяха министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-министрите на отбраната Аделина Николова и Радостин Илиев, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов.

Над 20 са специалистите в областта на коремната хирургия, урологията, гръдната хирургия и гинекологията, които ще бъдат сертифицирани за работа с da Vinci Xi.

"Изпълни се една мечта от последните 4-5 години, когато правихме основен ремонт на операционния ни блок. Направихме го по най-високиите световни стандарти, но ни липсваха някои детайли. Един от тези детайли беше именно апаратът за роботизирана хирургия", коментира началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS и добави: Влизаме много нахъсани в роботизираната хирургия. ВМА е лидер в тежката хирургия – коремна, чернодробно-панкреатична, с големи амбиции в гръдната хирургия и урологията. Щастливи сме, че в нашата болница вере разполагаме и с подготвен гинекологичен екип – със значителен опит, над 1400 извършени операции на робот.

Той изказа специални благодарности на политическото и военното ръководства на министерство на отбраната за решителната намеса за закупуването на апаратурата.

"През последните години усилията на държавата ни са насочени към иновации и модернизация на военните ни способности. Гордея се с военномедицинските способности на Въоръжените ни сили, които са на световно ниво, оценени от нашите съюзници и партньори. Нашата ВМА е институция с национално значение, затова тази придобивка е за всички български граждани, които имат нуждат, нои гаранция, че можем да осигурим медицинска помощ на световно ниво. Имаме златни специалисти, създали школа в хирургията, които заслужават най-модерното оборудване. Сигурен съм, че това ще даде тласък на нашата хирургия в нови световни направления", заяви от своя страна министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Роботизираната хирургия с използването на системата da Vinci Xi е напреднал подход в медицината, който комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Използва се в различни области на медицината, като урология, обща хирургия, гръдна хирургия, гинекология и други.

Технологията се прилага за сложни операции, като отстраняване на тумори, реконструктивни процедури, операции на сърце, бъбреци, простата, матка и други. Обикновено се предпочита за операции, които изискват висока прецизност и контрол върху малки структури.

Предлага множество предимства пред традиционните хирургични методи, като по-висока прецизност, по-малка инвазивност и по-бързо възстановяване. Това я прави предпочитан избор за много хирургични процедури, като същевременно намалява рисковете и усложненията, свързани с операциите.

От ВМА съобщиха, какви са предимствата прие операциите с Da Vinci Xi?

По-голяма прецизност и контрол

Роботизираната система осигурява невероятна прецизност при извършване на микрооперации, което е трудно да се постигне с традиционни методи. Това е особено полезно при операции, които изискват точност, като например при отстраняване на тумори или реконструктивни хирургии.

Минимално инвазивни процедури

Подобно на лапароскопската хирургия, da Vinci Xi осигурява малки разрези, което води до по-малка болка след операцията, по-бързо възстановяване и минимизиране на риска от инфекции. Въпреки това, роботизираната хирургия предлага още по-добра видимост и контрол в сравнение с лапароскопията.

3D визуализация с висока резолюция

Роботизираната хирургия предлага 3D визуализация с висока резолюция, което е значително по-добро от стандартната 2D визуализация при лапароскопията. Това подобрява видимостта на хирургичните области и позволява на хирурга да работи с по-голяма точност.

По-малка умора за хирурга

Хирургът работи в удобно кресло, което намалява умората, свързана с дълги операции. Това увеличава ефективността и намалява риска от грешки, които могат да възникнат по време на продължителни операции.

По-бързо възстановяване за пациентите

Пациентите, които преминават през роботизирани операции, обикновено се възстановяват по-бързо, тъй като разрезите са по-малки и травмата на тялото е минимизирана. Това води до по-кратка болнична престой и по-бързо завръщане към нормалния начин на живот.

По-малък риск от усложнения

С помощта на роботизираната хирургия, хирургът има по-добър контрол върху движенията си, което намалява вероятността от случайни наранявания на съседни органи и тъкани. Това също така намалява риска от инфекции и други следоперативни усложнения.