В сезона на ремонтите Столична община е глобила стотици хиляди столичани за неправилно изхвърляне на битов отпадък. Мебелите се извозват до депата по график, но масово столичаните не знаят правилата. Междувременно старите мебели се оказаха ценни "винтидж" находки за мнозина. 

Незнайно защо гражданите изхвърлят старите си вещи не в кофата за боклук, а около нея. Оказва се, че хвърлянето на стари мебели и дори тоалетни е позволено по закон, но с уговорката да са дребни. "И като казвам дребни, имам предвид дребни. 2-3 чувалчета, нещо такова. Малко. Сега, ако изтърбушите целия апартамент, две стени съборите, извадите целия паркет и плочките от банята и тоалетната, трябва да си наемете специализирана фирма", каза Емил Георгиев, директор на дирекция "Управление и планиране на отпадъците".

Всеки може да се оттърве от ненужни вещи според определен график. На сайта на общината има разписание и телефон за връзка с камионите за едрогабаритни отпадъци.

Само за първите шест месеца на годината общината е наложила глоби в размер от 102 000 лева. Няма ден, в който гражданин да не е глобен от инспектората. "Това със сигурност е много повече от обикновеното, но все още е прекалено малко. При 2 млн. души 100 000 лв. е 5 стотинки на човек", посочи Емил Георгиев пред NOVA.

В сезона на ремонтите се генерира най-много отпадък. Но някои дори не си правят труда дори да слязат до кофата за боклук и хвърлят директно през прозореца. А боклукът за едни, е съкровище за други. Вече 4 години Владимир, колекционер и продавач на антикварни мебели, обикаля България и Европа на лов за изхвърлени вещи. Най-много находки намира на благотворителни търгове в Дания и ги продава за стотици левове, но и у нас може да се намери нещо ценно до боклука. "Най-много имам от старите индустриални столчета. Имало ги е навсякъде - в лаборатории, в медицински кабинети, в училища", сподели той.