САБАЛАГ “Майчин дом“ беше домакин на практически курс на тема "Модерно Цезарово сечение“ с участието на трима водещи акушер-гинеколози – проф. д-р Иван Костов, изп. директор на "Майчин дом“, д-р Румен Велев, изп. директор на II СБАЛАГ "Шейново“ и с д-р Веселин Дяволов, зам. директор на "Майчин дом“.

Курсът се проведе със специалисти по акушерство и гинекология в две части - теоретична и демонстрация на три операции на живо с тримата водещи лекари.

Практическото обучение представи иновативно решение за Цезарово сечение, което превъзхожда традиционните техники, съобщиха от болничното заведение. Когато става въпрос за подобряване на резултатите от Цезаровото сечение, заздравяването на матката е от ключово значение. Непълното заздравяване на маточния белег след секцио може да доведе до усложнения, включително и руптура.

Нова надежда за бъдещето на акушерската хирургия: Иновативната техника при Цезарово сечение намалява рисковете от дългосрочни усложнения. 

Акушер-гинеколози от столицата и страната бяха запознати с техниката за зашиване "Рибена кост“, която намалява риска от поява на белези (ниши) и осигурява равномерно разпределяне на опъна по цялата шевна линия посредством безвъзлова технология. Иновативната техника намалява времето за зашиване и затваряне на слоевете. Гарантира по-малък риск от усложнения като дехисценция на раната, инфекции и сероми, подобрява естетиката на белезите и намалява количеството на хирургични дренажи.

Въпреки че Цезаровото сечение е един от най-често извършваните хирургични интервенции в акушерството, неговите дългосрочни последствия, като дефекти на маточния белег (истмоцеле) и абнормно прикрепяне на плацентата, са сериозен медицински проблем.

Техниката, която включва използването на безвъзлови шевове за затваряне на маточната стена, има редица предимства в сравнение с традиционните методи. Осигурява по-добро разпределение на напрежението в тъканите и елиминира необходимостта от възли, което води до по-бързо заздравяване и намален риск от хипоксия в околните тъкани.

Основни предимства на хирургичната техника на зашиване "Рибена кост“

Намалява дефектите на маточния белег: Проучвания показват, че техниката "Рибена кост“ води до значително по-малка честота и размер на дефектите в сравнение с традиционните техники на зашиване.

По-добро възстановяване: Умереното увеличение на дебелината на миометриума след операцията и намалената дълбочина на дефектите сочат за по-добро заздравяване на маточната стена.

Намалени рискове от бъдещи усложнения: Възможността за намаляване на рисковете от абнормно прикрепяне на плацентата и маточна руптура прави този метод сигурен и предпочитан за бъдещи бременности.

По-кратко време на операция: техниката "Рибена кост“ съкращава времето за операция, като едновременно намалява кръвозагубата.

Водещите специалисти за метода

"Съвременната медицина непрекъснато търси нови подходи – както оперативни, така и свързани с използването на нови материали и техники, които да подобрят оперативната практика, лечението на пациентите и безопасността на оперативните методи. Усилията в тази насока целят да намалят усложненията, да направят процедурите по-сигурни и по-безопасни.

Най-честата оперативна интервенция в света е цезаровото сечение. Разбира се, от важните ни цели е да намалим процента на цезаровите сечения, но когато е необходимо да се извърши, ние сме длъжни да предложим на пациентката по-сигурна и безопасна процедура с по-малко усложнения – както непосредствено по време на операцията и след нея, така и в дългосрочен план. Това е от особено значение, тъй като много жени забременяват и раждат отново след предходно цезарово сечение.

Много се радвам, че това обучение се проведе в “Майчин дом“, защото заедно с II АГ "Шейново“ двете болници са стожер на акушерската помощ и грижата за бременните жени. Чрез обединени усилия можем да постигнем отлични резултати в посока да направим цезаровото сечение възможно най-безопасно", каза д-р Румен Велев, изпълнителен директор на II АГ болница "Шейново“.

"Считам, че заедно с моите колеги и приятели д-р Румен Велев и д-р Веселин Дяволов успяхме да предадем своя опит и знания за съвременните оперативни техники за цезарово сечение. Основен акцент бе поставен върху революционно новата хирургична техника за зашиване, позната като "рибена кост".

Най-сериозните усложнения след цезарово сечение при последваща бременност включват враснала плацента, т.нар. плацента акрета, както и недостатъчност на тъканта на цикатрикса в областта, където матката е зашита при първото цезарово сечение (истмоцеле). И в двата случая от ключово значение са техниката на зашиване и видът шевен материал, използвани при първата операция.

Безспорно усилията на акушер-гинеколозите по света и в България, са насочени към намаляване броя на цезаровите сечения. Въпреки това, страната ни продължава да заема едно от челните места в Европа и света по брой цезарови сечения – около 50% от всички раждания.

Този факт подчертава важността да минимизираме на риска от усложнения при бъдещи бременности при жени, претърпели цезарово сечение. Затова първото цезарово сечение е от изключителна важност както по отношение на техниката на зашиване, така и на използвания вид шевен материал“, проф. д-р Иван Костов, изп. директор на СБАЛАГ "Майчин дом“.