В подкрепа на родното производство: Ето какви са цените и какво се търси най-много на фермерския базар в Ямбол
©
Базарът се радва на голям успех и дава възможност всеки да избере чисти продукти, без надценката в търговската мрежа. Този месец участват рекорден брой фермери и занаятчии.
В началото на ноември най-търсени са сезонните зеленчуци - ряпа, зеле и цвекло, задължително български и от местни производители.
Десислава и Петър Петрови произвеждат зеленчуци и плодове 8 години. Имат оранжерии и градини в село Гълъбинци, помагат им трите им деца. Питаме ги каква сезонна салата приготвят вкъщи.
"Маруля и алабаш, бяла ряпа, репички, става един страхотен микс от витамини. Домат, краставица, всичко може да сложиш и става една вкусова бомба“, казва пред бТВ Десислава.
Зелето е 2 лв. на килограм, пиперът 2,50 лв., доматите - 5 лева. Печалбата на семейството е минимална, а трудът - денонощен.
"Няма я държавата да каже – "ето, това са производителите, ето им базарите“ и хората да купуват. Чушките са 2,50 на килограм, но ги произвеждаш от началото на март-април и сега почваш да ги береш“, добавя жената.
"Сутрин ставаме в 5 ч., ако имаме нещо за борсата го караме, после се прибираме, започват се оранжерии, животинки. За последните години все по-малко ставаме българските производители“, посочва производителят Петър Петров.
На базара на местните производители най-голяма е опашката за българско сирене и кашкавал. Фермата е семейна от боляровското село Ситово.
"Нашите цени за сирене са 16 лв. за килограм , защото зимата е по -скъпо, по-малко мляко се добива. Кашкавалът ни е на 22 лв. Все повече хора искат да консумира истински храни“, казва Димо Димов, производител на сирене и кашкавал.
Изложението помага на местните производители да намерят пазари, от скоро доставят и до адрес на клиента.
"Нашите производители доставят до потребителите в удобен за тях ден продуктите, които искат да си закупят“, обяснява Антоанета Събева от Фондация "Ямбол - вкус и традиции“.
И накрая - от базара до трапезата, учениците от гимназията по туризъм показват как с български продукти можем да приготвим вкусна храна.
Според производителите въпреки по-високите разходи в студените месеци, скок в цените на българските плодове и зеленчуци не се очаква.