Комисия в състав представители на Областна администрация Варна, Регионална здравна инспекция Варна, Районна здравноосигурителна каса Варна, Регионална фармацевтична колегия Варна, Регионална колегия на Българската асоциация на помощник-фармацевтите във Варна и на общините на свое заседание прие Областна аптечна карта, научи "Фокус". Тя е изработена на база специфичните географски и демографски особености на област Варна и състоянието на системата по осигуряване на фармацевтичното обслужване в областта.

Марио Смърков областен управител на Област с административен център Варна ръководи и координира дейността на членовете в областната комисия, във връзка с прилагането на утвърдената методика от Министерството на здравеопазването и утвърди становището на областната комисия относно необходимия минимален брой аптеки по видове дейности по чл. 227в, ал.3 от ЗЛПХМ, както и необходимия минимален брой на работещи магистър-фармацевти и помощник-фармацевти в аптеки, които се определят съобразно потребностите на населението.

Успешното и трайно решаване на проблема за достъп до лекарства на населението в проблемните райони би могла да се случи като се направи реална оценка на съществуващата инфраструктура и професионалните ресурси. Като източници при структуриране, събиране и обработване на първични данни необходими за изработването на Областна аптечна карта са използвани класификации, регистри и статистически данни обработвани от съответните компетентни институции.

В община Аврен - към момента действащите аптеки са 1 бр, в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 4 бр. аптеки. В община Аксаково - към момента действащите аптеки са 3 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 10 бр.

В община Белослав- действащите аптеки са 3 бр, необходимият минимум е изчислен на 5 бр. В община Бяла - действащите аптеки са 2 бр., в заложената формула необходимият минимум е изчислен на 2 бр. В община Ветрино- към момента действащите аптеки са 0 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 2 бр.

В община Вълчи дол - към момента действащите аптеки са 3 бр. , в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 4 бр.

В община Долни Чифлик- към момента действащите аптеки са 6 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 8 бр.

В община Девня - към момента действащите аптеки са 3 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 3 бр. Аптеки. В община Дългопол- към момента действащите аптеки са 3 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 6 бр.

В община Провадия - към момента действащите аптеки са 5 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 10 бр.

В община Суворово - към момента действащите аптеки са 2 бр., в заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 4 бр.

В община Варна - към момента действащите аптеки са 159 бр. В заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 106 бр. аптеки.

Аптеки приготвящи лекарствени продукти по магистрална и фармакопейна рецептура са 9 бр. В заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 5 бр. аптеки.

Аптеки отпускащи лекарствени продукти със специална рецепта са 72 бр. В заложената формула при направените изчисления, необходимият минимум е изчислен на 8 бр. аптеки. Населението на Община Варна е 341 737 души. Във формулата е заложенa 1 бр. аптека да се обслужва 3230 души.

Съгласно формулите, наличните аптеки за Област Варна, надвишават минималният брой, но това е само за сметка на гр. Варна, където има концентрация на аптеки. За всички останали общини от областта минималният брой не е изпълнен. Методиката за изчисляване на минимален брой аптеки не отчита нарастването на населението през туристическият сезон и наличието на 4 бр. големи университета и студенти без постоянно местожителство в гр. Варна.

Всяка аптека е необходимо да покрива изискванията на Министерството на здравеопазването за района, област Варна е наситена с аптеки, но те не са равномерно разпределени, концентрирани са в големите градове и централните райони.

Обсъдиха се варианти на предложения, как най-отдалечените населени места да получават оптимален достъп до обслужване от аптека. С изработването на Областната аптечна карта сега се цели да се констатира колко са аптеките на брой, какъв е човешкия потенциал и какво е разпределението им, за да могат да се въведат последващи законодателни промени.

В края на заседанието членовете на Комисията гласуваха решение, прието с мнозинство - да се изпрати в Министерството на здравеопазването конкретно становище, с което да се инициират законодателни промени, отговарящи на реалните изисквания. Утвърдената Областна аптечна карта е представена на министъра на здравеопазването, заедно с цялата първична информация въз основа на която е изготвена.