В община Смолян стартира проект за интеркултурна комуникация в образователната среда.

© Фокус
Координаторът на проекта Татяна Костадинова заяви, че стойността му е 250 185,60 лв. Основната му цел е да се насърчи позитивното отношение към разнообразието във всички области на човешкия живот. Сред специфичните му цели е подобряване на интеркултурната комуникация за учени в мултикултурна образователна среда в образователните институции, партньори по проекта с различна концентрация на уязвими групи. Цели се още да се мотивират децата и ученици за участие в учебния процес чрез иновативни методи на обучение, както и мотивиране на родителите за участието в училищния живот, посочи Костадинова.
Целевите групи по проекта са деца и ученици, чиито майчин език не е български, но и такива, чиито майчин език е български, родителите на тези ученици, както и педагогическия персонал в институциите, партньори по проекта.
По проекта се планира работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование, както и обучение на педагогическите специалисти за придобиване, развитие и прилагане на компетентности за демократична култура в рамките на интеркултурно образование в мултикултурна среда. Ще се осъществява и подкрепа за интензивна работа за изграждане на общност от активни родители, провеждане на информационни кампании и други.
Директорът на СУ "Св. св. Кирил и Методий“ – Смолян, Росица Шехова заяви, че проектът ще бъде изключително ценен за учениците и родителската общност. "Чрез общуването в спорт, изкуства, обучение всякаква дискриминация изчезва. През последните години забелязваме изключително добра добра нагласа сред обществото и служителите на община Смолян за едно грижовно отношение към учениците с по-пъстър състав. При нас има не само роми, при нас има украинци, семейства на завърнали се българи от чужбина. Ще има необходимост от подобни проекти. Затова проектът е с изключително висока за обществото стойност“, уточни Шехова.
Секретарят на читалището в село Смилян, Илия Годев допълни, че и в селото е цветно и то не само етнически, но има и други малцинствени групи като вероизповедание. "Читалищата могат да са много полезни с друга по-различна гледна точка. Смилян е второто населено място с голяма ромска общност в община Смолян. От години в нашите състави участват такива деца, пътуват, включват се с готовност и родителите с чувстват горди с този факт. Имаме две деца от ромската общност, които са завършили висше образование и вече се реализират. Трябва да забравим всички резерви и съмнения по отношение на възможностите на децата“, каза още Годев.