На 14 март на много места в Родопите се отбелязва обичаят Стара Марта. Това е празник за посрещане на пролетта, който е изпълняван от стари времена, каза за
"Фокус“ Ваня Йорданова – етнолог в Регионален исторически музей "Стою Шишков“ - Смолян. "В различните селища на Родопите празникът протича по различен, макар и отчасти сходен, начин. В село Забърдо например празникът се отбелязва с обикаляне на кукери из къщите на селището, които гонят злите сили и наричат за здраве. Предрешването и обхождането на селището от кукерите става през нощта на 13 срещу 14 март, задължително през нощта. Традицията повелява да се включват млади момци и ергени от селото, които непременно за тази дата се връщат в родното си място. Те се преобличат в стари дрехи като кукери, маскират се със специално изработени маски, обикалят цяла нощ селището, за да гонят злите духове“, разказа етнологът.
В други селища от Средните Родопи – в неделинско, в златоградско пък ритуалът на Стара Марта е друг. "Там мартенския огън се пали в двора, след като стопанката го е премела и изчистила и със събраната смет се пали т. нар. мартенски огън, в който се слага задължително и слама. След запалването му, къщата се обикаля с жар от огъня и обхождат се стопанските постройки, оборите, всички стопански сгради и се нарича – да бягат змиите и гущерите, а огънят се прескача от всички членове на семейството за здраве“, каза още Ваня Йорданова и допълни, че празникът се отбелязва и в село Загражден.