В началото на септември археолози ще започнат работа на нос Чиракман, експедицията е за поредна година, съобщи директорът на Историческия музей (ИМ) в Каварна Пенко Георгиев, предаде репортер на "Фокус". В екипа са д-р Велислав Бонев, гл. асистент в катедра "Археология“ на СУ " Св. Климент Охридски“, и Елена Василева от Националния археологически институт с музей към БАН. Двамата са научни ръководители на обекта. ИМ - Каварна осигурява работници, транспорт и логистика. Надеждите са за добри резултати.

Проучванията ще бъдат насочени към сградите около базиликата. Те съставляват система от верижни сгради, както ги определят  специалистите. В предходни години са локализирани и заснети обекти от стари проучванията, защото в музея е липсвала документация за това, допълни Пенко Георгиев. Така на практика е възстановена историята на археологическите проучвания на този обект. 2023-а ще бъде осмата. 

Финансирането е осигурено от Министерство на културата, а това за заплати на работниците - от морската община. "Вече е време да започнат сериозните археологически открития", заяви Пенко Георгиев. От 2016 г. насам по време на археологическите разкопки постепенно се разкриват средновековните пластове на селището, намирало се някога на платото на нос Чиракман.

От дълбока древност географският нос e естествен ориентир за плаващите в този район морски съдове. Според ономастиката думата Чиракман е от старотюркски произход и означава "светилник“, "факел“, припомнят историците. Още през далечната 1972 г. започват редовни археологически разкопки на нос Чиракман. По време на експедиция "Гетика-79“ през 1979 г. са намерени две каменни котви в пристанище Каварна, в резервата Яйлата и голям брой такива в Калиакра. Находките загатват за ранни връзки по море още през II хил. пр. н. е. 

Жулиета НИКОЛОВА