В началото на месец април ще се проведе Международен конкурс за класическа китара – Кюстендил, съобщиха от читалище "Братство" - Кюстендил. В периода 7-9 април 2022 г. за 25-та поредна година читалище "Братство 1869“ ще бъде домакин на Международния конкурс за класическа китара, който дава поле за изява на китаристи, музиканти и композитори от страната и чужбина, дошли да покажат своя талант и умения в областта на класическата музика.

Официалното откриване на конкурса ще бъде на 7 април от 17.00 ч. в Голямата зала на читалището. В рамките на трите фестивални дни, освен конкурсната програма за различните възрастови групи, ще бъдат проведени майсторски класове и рецитали на изявени китаристи от страната и чужбина. Младите музикални дарования ще бъдат оценявани от професионално международно жури - доц. д-р Росен Балкански - композитор и преподавател в НМА "Проф. П. Владигеров" гр. София, проф. д-р Стела Митева-Динкова – преподавател в АМТИИ "Проф. А. Диамандиев" гр. Пловдив, проф. д-р Урош Дойчинович – композитор и преподавател, гр. Белград, Сърбия, доц. д-р Елена Хорошавина – преподавател в Одеска НМА "А. В. Нежданова“, Украйна, д-р Милена Вълчева - преподавател в НУМТИ "Д. Петков" гр. Пловдив, д-р Нели Недева - преподавател в НУИ "Д. Христов" гр. Варна, д-р Столина Добрева - директор на НМУ “Л. Пипков" гр. София и др.

Участниците в конкурса ще имат възможността и да почерпят знания и умения в майсторските класове на изтъкнати китаристи като Дарко Багески от Северна Македония, Виктор Илич и Александър Хаджиджорджевич - Сърбия, Огнян Вълев – България.

Във вечерната концертна програма кюстендилската публика ще може да се наслади на изпълненията на Китарен квинтет "Пловдив“ – д-р Милена Вълчева, проф. д-р Стела Динкова, Калин Георгиев, Йоана Тихолова и Костадин Динков; Клавирно трио - Росен Идеалов – кларинет, Георгита Бояджиева – виолончело, Александър Василенко – пиано; Мандолинен квинтет "Сезони" и др. Международният конкурс за класическа китара се организира ежегодно под патронажа на кмета на Община Кюстендил – г-н Петър Паунов. Художествен директор е г-н Иван Андонов. Конкурсът е включен в Програмата за закрила на деца с изявени дарби на Министерството на културата, по която всяка година се отпуска целева финансова подкрепа и едногодишни стипендии за завоювалите първите три места във втора и трета възрастови групи.