В УМБАЛ "Света Марина"- Варна синтезираха за първи път в България нов радиофармацевтик
© УМБАЛ
В съвременната нуклеарна медицина се наблюдава процес на преминаване на водещи в европейски и световен мащаб клиники от 68Ga-базирани радиофармацевтици към 18F-базирани такива, като причините за това са свързани с безспорните предимства на 18F-радионуклида. По-големият период на полуразпад на 18F-радионуклида позволява прилагането на по-детайлни процедури за изследване с ПЕТ/КТ-скенер, изискващи продължително време, като по този начин се увеличава възможността за обективизиране и на трудно доловими лезии, недостъпни за изследване понастоящем.
От особено значение е също така възможността на Клиниката по нуклеарна медицина и метаболитна терапия в УМБАЛ "Св. Марина“-Варна самостоятелно да произвежда и осъществява контрол върху качеството на такива 18F-базирани радиофармацевтици, премахващо съществуващите при работа с радионуклида 68Ga ограничения за изследване на 2 – 3 пациенти дневно. Това ще доведе до значително съкращаване на листата на чакащите пациенти, а впоследствие и нейното отпадане.
След въвеждането през 2009 г. на първия в България ПЕТ/КТ-скенер, заменен през 2021 година с последно поколение напълно дигитален ПЕТ/КТ и въведения в експлоатация за първи в България Циклотронен комплекс за производство на 18F-базиран радиофармацевтик ( 2013 г.), изграждането на модерна Лаборатория за синтез и контрол на качеството на радиофармацевтици, базирани на различни радионуклиди (2019 г.), както и с огромния опит и професионализъм на своя екип, Клиниката по нуклеарна медицина и метаболитна терапия на УМБАЛ "Света Марина“-Варна отново се доказа като водеща в страната и региона високотехнологична болнична структура.