В Стара Загора ще отбележат Деня на розовата фланелка
© Община Стара Загора
На 28 февруари Сдружение “Самаряни", за девета поредна година, ще отбележи “Деня на розовата фланелка" под мотото “ДОБРОТАТА е сила", “ДОБРОТАТА е на мода", в партньорство с младите хора от “Интеракт клуб - Стара Загора, младежката програма на “Ротари клуб", като част от дейностите на Консултативно-информационния център за справяне с насилие и агресия (КИЦ) на Сдружение “Самаряни", в рамките на “Терапевтичната програма за деца за справяне с насилие", в направлението й “НЕнасилие в моето училище!".
В дните на информационната кампания, ще бъде проведена Работна среща - “Закуска в розово", на 28.02., от 09:00 до 10:30 часа в Терапевтичната зала на Сдружение “Самаряни", на адрес: гр. Стара Загора, бул. "Патриарх Евтимий“ № 57, (с южен вход от ул. “Братя Жекови"). Срещата ще обедини представители на Община Стара Загора; обществения посредник на територията на община Стара Загора; РУО - Стара Загора; директори, педагогически съветници и психолози от две училища в града; Дирекция “Социално подпомагане" - Стара Загора, Отдел “Закрила на детето", Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, Международен младежки център, младите омбудсмани и младия кмет на града; ученици - доброволци по програма на Фондация “Международна награда на херцога на Единбург", родители, ТВ “Загора", ТВ “Стара Загора" и БНР Радио Стара Загора".
По време на срещата, чрез интерактивния метод “Световно кафене", участниците ще поставят на фокус и ще обсъдят проблемните зони и срещаните трудности, както и добри практики, свързани с възможностите за сътрудничество, като същевременно ще бъдат изведени механизмите за взаимодействие между младите хора, родителите и местните институции, имащи отношение към темата за тормоза в училище.
На 29.02., екип от специалисти по домашно насилие от Кризисен център “Самарянска къща", ще се срещне с ученици от VI ОУ “Свети Никола" и с помощта на съвременни комуникационни и игрови методи ще предизвика децата-участници да изразят своята позиция спрямо тормоза в училище и техните решения за действията, които трябва да предприемат децата, възрастните и общността.
Също така информационната кампания ще предизвика младите хора в Стара Загора да заявят своята съпричастност по темата, като желаещите поставят на видимо място временна татуировка със слоган: “ДОБРОТАТА е сила", “ДОБРОТАТА е на мода", снимат се и публикуват в своите социални мрежи с послание - #ДобротатаеСила или #ДобротатаЕнаМода.
Инициативата "Ден на розовата фланелка" в световен мащаб започва през 2007 г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище в Канада. Тогава събитието е организирано от двама ученици – Дейвид и Травис. При откриването на учебната година, в тяхното училище, група по-големи ученици се подигравали и тормозили един деветокласник, че е дошъл с розово поло, довеждайки го до плач. На следващия ден, споменатите двама ученици решават да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозения техен приятел.
Тази инициатива бързо става популярна сред други училища. Всяка следващата година, все повече ученици го честват, идвайки в училище с розови тениски и дрехи, на които пише "Тормозът спира тук“ и "Ден на розовата фланелка“. Скоро инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят като израз на неприемане на тормоза, но и на стереотипите, свързани с пола. Розовото е само цвят и не е доказателство за мъжественост или женственост. В България за първи път Денят на розовата фланелка се отбелязва през 2012 г.
Все по-често специалистите от Кризисен център "Самарянска къща" попадат на случаи на деца, които оказват тормоз или са станали жертви на такъв сред свои връстници, в училищната си среда или в семейството си. В отговор на тази тревожна тенденция Сдружение "Самаряни" разширява обхвата на услугите, предоставяни на лица, пострадали от насилие. В рамките на Консултативно-информационен център за справяне с насилие и агресия (КИЦ), разкрит през октомври 2017 г., стартира разработването и прилагането в практиката на цялостна Терапевтична програма за работа с деца за справяне с насилие, която включва провеждане на терапевтични групи за деца “Изиграй насилието!" и специализирани занятия по превенция - “НЕнасилие в моето училище!".
КИЦ обединява в себе си работата в няколко направления, които се развиват в отговор на необходимостта от предоставяне на социални услуги на лица, които се намират в рискова ситуация, станали са жертва или свидетели на оказано насилие или трафик, но не се налага за тях да се извършва настаняване, както и за лица с агресивни прояви, оказващи тормоз и насилие. Една от основните цели на програмата на КИЦ е да се осъществява превенция на насилието в училищата, като част от задачите й са да се повиши информираността и да се развиват системни умения у децата в училищна възраст за разпознаване и справяне с агресията и насилието, както и да се стимулира активното им участие в противодействие на тормоза и насилието в училищна среда. Използват се различни игрови и рисувателни методи и ролеви техники, включително психодрама, които да провокират децата към разбиране на собствените чувства и емоции и активно да развиват подходящи позитивни стратегии за справяне с ежедневни стресови ситуации.