OpenFest е събитие, посветено на свободния софтуер, свободната култура, свободното изразяване на идеи. OpenFest празнува свободата – свободата като възможност да споделяш своите идеи, да покажеш, че си различен, да споделиш нещо, което ти е било интересно, да се запознаеш с нови хора. Това каза организаторът на събитието Владимир Витков в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

OpenFest се провежда за 21-ва поредна година, а тазгодишното издание ще бъде на 4 и 5 ноември във форум "Джон Атанасов“ на "София Тех Парк“. На събитието участие ще вземат повече от 2000 души. Лекциите ще бъдат на техническа, социална, бизнес тематика. "Тази година имаме завръщане и на арт потока – артисти представят свободно своите творби. Ще има няколко интересни инсталации с технологии, които ще бъдат организирани от арт потока. Ще имаме и работилници за запояване, за сглобяване и програмиране на роботи, работилници за деца“, разказа организаторът на събитието.  

Свободата дава възможност човек да прави своя избор, но наред с това той носи и отговорността за своя избор. Най-голямото ограничение пред свободата на човек в момента е мнението на другите, смята Владимир Витков. "Човек е социално животно и иска да има някаква връзка със себеподобните си, иска да бъде оценяван, при това положително, не отрицателно. Човек се стреми да добие одобрението на другите, тяхното припознаване, което малко или много го кара да прави неща, които не иска да прави, или поне не по този начин. Много важно е човек да познава себе си, да харесва сам себе си, за да може да бъде свободен и с другите“, смята той.  

Човек трябва да може да филтрира информацията, която получава, подчерта Владимир Витков. "Много важно е човек да може да разсъждава. Нещата, които виждам все повече и повече, изобщо не ми харесват – твърде едностранно представени новини, много ограничен поглед над нещата, "Фейсбук“, който непрекъснато те залива с една и съща нелицеприятна картинка“, посочи той. 

По думите му изкуствения интелект може да бъде в помощ на хората в рутинните и повтарящи се дейности в работата им. "Като втора стъпка те ще започнат да правят странни връзки, но компютърът сам по себе си не може да мисли. Може да му дадеш да търси връзка между факти в една посока и някаква крайна цел и той да се опитва да комбинира факти и да расте по тях, но той не мисли“, отбеляза Владимир Витков.