Областният управител на Смолян, Захари Сираков и заместник областният управител Красимир Даскалов проведоха заседание на Постоянната областна епизоотична комисия, във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни, съобщиха от Областна администрация – Смолян.

Д-р Сава Бозуков – директор на ОДБХ-Смолян представи актуалната епизоотична обстановка. Към момента в България няма установени случаи на заболяването чума по дребните преживни животни, но случаите нарастват в централна Гърция, което крие голям риск за региона и страната ни. Д-р Бозуков каза, че всички ведомства към БАБХ са приведени в повишена готовност за реакция, но от първостепенна важност е недопускането на заболяването в България. Във връзка с това, той призова служителите на Гранична полиция и горските стопанства да бъдат бдителни в пограничните райони и да не се допуска навлизане на животни от Гърция, както и отправи предупреждение към местните стопани да избягват пасищата в близост до границата с южната ни съседка. Д-р Бозуков допълни, че от вчера дезинфекционната платформа при ГКПП Златоград работи и всеки преминаващ автомобил е подложен на дезинфекция.

Д-р Валентина Мелемова – началник отдел ЗЖ в ОДБХ-Смолян, запозна присъстващите със същността на заболяването, начина на предаване и симптоматиката. Тя обърна внимание, че вирусът не е устойчив и хората не се заразяват с чума по дребните преживни животни, но заболяването води до големи икономически загуби за стопанствата. Д-р Мелемова призова стопаните да бъдат стриктни при регистриране на обектите и идентификация на животните. В случай на заразяване обезщетения от държавата се изплащат само при законово изрядна документация.

Д-р Асен Гънгаров – председател на ОК на БВС, каза, че ветеринарите в региона са запознати с епизоотичната обстановка по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни и вниманието им е обострено. Поддържа се постоянна комуникация с ОДБХ-Смолян и другите имащи отношение институции.

Общият брой на регистрираните дребни преживни животни в област Смолян е около 40 хиляди. В региона е регистриран само един пункт за умъртвяване на дребни преживни животни с цел добив на месо и кожа, като обектът временно е прекратил дейността си след Великденските празници.