Близо 60 малко известни документа ще бъдат представени в историческа изложба, посветена на 114-ата годишнина от Независимостта на България. Инициативата се осъществя по предложение на областния управител на Русе Анатоли Станев и директора на Регионалната библиотека "Любен Каравелов“ Теодора Евтимова. Част от документите и снимките не са представени до момента. Сред тях са снимка на Фердинанд І с Мария Луиза в периода от около 1891 година и пощенска картичка, издание на Д. Вареано & Со – Русе.

Няма как да бъде пропуснат и брой 208 на Държавен вестник от 22-и септември 1908-а, в който е официално обявен Манифеста за Независимостта. Изложбата ще бъде открита в 15.00 часа на 21-и септември в сградата на библиотеката и тя ще включва и съвременни исторически изследвания. Предвижда се експозицията да може да бъде разгледана в рамките на три седмици. "Благодаря за отличното партньорство на библиотеката. Радостен съм, че със съвместни усилия правим нещо наистина смислено и полезно за културното развитие на региона“, заяви Станев.

Припомняме, че за България освобождаването от оковите на Берлинския договор става възможно през 1908-а. Правителството на демократите преценява, че решителният момент е настъпил. В нощта срещу 22 септември министър-председателят Александър Малинов посреща княз Фердинанд I на военния параход "Хан Крум“ край Русе.

Оттам цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. Независимостта на България е обявена тържествено на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. 40 мъченици“ във Велико Търново. Княз Фердинанд I приема титлата цар на българите.

Страната де юре става суверенна и се издига в царство. С провъзгласяването на Независимостта българската държава се изравнява със своите съседи – Румъния и Сърбия. Извоюва и значителна преднина в усилията за равноправно третиране в международните отношения. Укрепват се позициите на монархическия институт. Провъзгласяването и признаването на независимостта на България е акт с прогресивно историческо значение за развитието на България.