Единствен по рода си фотоалбум, посветен на Българския военен флот, беше представен тази вечер в Регионалния исторически музей, съобщиха от Областната администрация в Русе.

Областният управител Драгомир Драганов присъства на официалното представяне на любопитен и ценен фотоалбум, представящ снимки и спомени на служили във флота. Акцентът на книгата, чийто автори са Йовчо Стоянов и Румен Кузов, е върху създаването и развитието на родния ни флот в Русе. "Благодарен съм, че бях сред първите, които имаха възможността не само да разгърнат този албум, но и да го прочетат в детайли. Всеки, който прочете тази книга, ще се запознае с малко известни събития и личности“, коментира Драганов пред дошлите тази вечер в Регионалния исторически музей да се запознаят с най-новото издание, което разказва  в снимки и текст историята на Българските военноморски сили на Дунав. Според него книгата е много интересна и провокира читателите да научат нещо ново от историята на страната ни. Сред гостите на събитието бе и изпълнителят директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева. Нейният род също е пряко свързан с развитието на флота ни.

Материалите са събрани от лични и семейни архиви, а книгата е направена по повод 145-ата годишнина от създаването на Дунавската флотилия в Русе. В нея може да се видят малко известни кадри от миналото на Българските военноморски сили на река Дунав. Има снимки с потопените кораби на Дунавската флотилия през 1913 г. Може да се разгледат и неизвестни фотоси на Австро-унгарската флотилия по време на Първата световна война в Русе. В изданието "Българските Военноморски сили на Дунав“ са представени и много снимки от периода на Дунавската полицейска служба между двете световни войни. В нея са публикувани и две непоказвани снимки от откриването на паметника на загиналите моряци в Русе през 1930 г. в двора на флотската казарма. Монументът доскоро е бил единственият по рода си до появата на подобен паметник в Бургас. Обхванат е и периодът след 1944 г. до закриване на флотилията през 1960 г. Специално внимание е отделено и на Русе преди Освобождението. Очаквано, има и много теми от съвремието. В детайли е представено и командно-щабно учение "Дунавски страж 2007“, както и провеждането на учението за обезвреждане на терористи от 2019 г. Разказано е и за новите кораби на Регионална дирекция "Гранична полиция“. Особен интерес в книгата предизвиква и проведената на 30 октомври 1933 г. в Русе среща между Цар Борис III и краля на Румъния Карол II.

Книгата съдържа 180 стр. и повече 200 снимки. Любопитен факт е, че книгата обхваща период от близо 130 години. Става дума за периода между 1879 и 2007 г. Изданието си поставя за цел да представи в публичното пространство неизвестни фотографии и спомени, които да станат отправна точка за последващи проучвания, анализи и дебати по темата за Военноморските сили на Дунав.