В Пловдив строят нови пасарелки с асансьори, реализирането на едната върви ударно
© Plovdiv24.bg
Изкопните работи започнаха миналата година. Строителството бе спряно от съображения за безопасност, тъй като там бе временният перон след спирането на влаковото движение от централна гара в източна посока заради изграждането на новата конструкция на Бетонния мост "Тодор Александров". След като мостовото съоръжение бе завършено и пуснато в експлоатация в навечерието на Коледа, строителите от "Трейс груп холд" подновиха изграждането на пасарелката.
"От северната и южната страна на жп линиите ще се направят асансьорни и стълбищни стомано-бетонни кули. Те ще бъдат свързани с метална сглобяема конструкция, която ще минава над всички 5 коловоза" - обясни ръководителят на проекта инж. Николай Иванов.
Въздушното съоръжение ще е с височина 7 метра. Пространството е достатъчно, за да се прекара контактната мрежа и високоскоростните влакове да се движат безпрепятствено. Асансьорите ще отговарят на всички изисквания за обслужване на граждани със затруднени двигателни възможности, родители с колички с малки деца и възрастни хора.
Пълното завършване на пасарелката ще отнеме около 4-5 месеца. Причината е, че металната конструкция се изгражда бавно, тъй като се прави "на прозорци", т.е. се работи след спиране на напрежението по контактната мрежа, когато не минават влакове, обясни Иванов.
Съоръжение за безопасно пешеходно преминаване над железопътните линии ще има и в западната част на централна жп гара. Старият въздушен мост е демонтиран и няма да се възстановява. Вместо това се изгражда пасарелка на ул. "Пряпорец", близо до търговиите на бул. "Акад. Петър Динеков". Бетонната конструкция там вече е готова, но металната все още не е. След като се направят кулите на Сточна гара, се планира последователно монтиране на металните конструкции на двете пасарелки.
Изграждането на въздушните съоръжения е част от големия проект на НКЖИ за рехабилитация и модернизация на жп ареал Пловдив. Изпълнител е строителната компания "Трейс груп холд" АД. Целият проект е на стойност 89 028 245,95 лева без ДДС, от които 67 892 868,55 лв. без ДДС са осигурени от Механизъм за свързване на Европа (МСЕ), а останалите пари са съфинансиране от държавния бюджет. Окончателното завършване на дейностите е планирано за средата на 2025 г., когато трябва да бъде приключен пробивът под централната жп гара.