Пламен Панов откри заключителната дискусия "Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит“, която се състоя в зала "Съединение“ на Регионален исторически музей – Пловдив. С нея приключи поредицата от дискусии и прожекции на филми, организирани от Посолството на Република Франция в България и Френският институт в седмицата, посветена на Ромен Гари – френски писател и дипломат, сценарист, военен пилот, пътешественик с изключителна литературна кариера. Той е единственият двукратен лауреат на престижната литературна награда "Гонкур“ - веднъж 1956 г. под вече утвърдения си псевдоним Ромен Гари и втори път, през 1975 г., като Емил Ажар (Émile Ajar). Събитието е и част от програмата на честванията по повод 145-та годишнина от установяването на дипломатически отношения между Франция и Българи.
"Щастлив съм, че в резултат на сътрудничеството между Община Пловдив и Френския културен институт, днес можем да се насладим на тази дискусия, проследяваща историята и личността на един безкрайно интересен човек като Ромен Гари. Вярвам, че нашето партньорство ще продължава да се развива, а днешното събитие е само началото на още много прекрасни инициативи, които предстоят за гражданите на Пловдив“, отбеляза в приветствието си заместник-кметът Пламен Панов.
Дискусията в града под тепетата бе с участието на писателя-биограф Кервин Спир, модератор на вечерта бе Люк Леви - съветник по сътрудничеството и културната дейност, директор на Френския институт в България.
Френският писател Кервин Спир е завършил политически науки и е доктор по френска литература в университета Нова Сорбона. След като защитава дисертация върху творчеството на Ромен Гари и съдейства за нейното издаване в колекцията "Плеяда“, той публикува трилогия романи, озаглавена "Господин Ромен Гари“, издадена от Галимар в колекция "Бяла“. Първият том получава наградата Ернест Лемонон за 2022 г. от Академията за морални и политически науки, а вторият – наградата за подкрепа на литературното творчество Анри дьо Рение за 2023 г. от Френската академия.
Присъстващите разгледаха дълбокото влияние на българския опит върху антитоталитарното мислене на Гари. Като следвоенен дипломат в страна, която е на път да бъде завладяна от съветската власт, този период е истинско политическо училище за писателя, който може да наблюдава отблизо действието на установяващия се тоталитаризъм.
Дискусията в Пловдив се проведе в партньорство с Община Пловдив, Регионален исторически музей - Пловдив, литературния фестивал "Пловдив чете", Международния кино-литературен фестивал "Синелибри“, Френския институт в Литва, Френския институт в Сърбия и Полски институт в София.
Заместник-кметът по култура, археология и туризъм