Смолянският музей ще отбележи 20 години от покоряването на Еверест и гибелта на алпиниста Христо Христов, останал завинаги на върха в Нощта на музеите, която ще се проведе на 18 май от 18:00 часа. Това каза за "Фокус“ Валентина Василева – директор на Регионален исторически музей "Стою Шишков“ – Смолян.

"Инициативата в Международния ден на музеите се провежда за 16 път в Смолян. Тази година тя е под надслов "20 години памет за Христо“. Христо е личност, която много вълнува смолянчани. Той беше човек между две могъщи реалности – тази на изкуството, защото беше скулптор и другата на непостижимата природа. Сякаш си беше избрал най-верните учители – могъщите планини на света, природата, нравите и ценностите на родния край, така твърди неговия преподавател проф. Емил Попов. Оценката за неговото присъствие в българското изкуство е, че то е ярко, вълнуващо, необходимо, будещо възхита. Определят го като от най-редките хора, които наричаме вдъхновяващи. Наистина 20 години по-късно тези, които го познавахме го носим в сърцата си и сякаш това прекрасно момче, този прекрасен алпинист, спортист ни помага сами да се въздигаме“, посочи Василева.

Тя отбеляза, че в нощта на музеите гостите ще могат да гледат музейното кино и филма "Талай Сагар между светлината и сянката“. Това е филм за една много успешна мащабна българска експедиция за покоряване на друг от предизвикателните многохилядници в Хималаите. Ще има рецитал на актьора Борис Хаджийски със стихове посветени на Христо Христов и пианото на Саша Георгиева. Стихът, който е дал името на този рецитал и се нарича "Бяла пелена“ и е написан от бащата на Христо Христов, Ганчо Керечев:

Още ли те няма сине, още ли?

Още ли катериш Еверест?

Чакаме те като звезден гостенин,

като тъжен ангел и светец…

Директорът на музея допълни, че ще бъде открита изложба на скулптори, рисунки, снимки, артефакти, озаглавена "Памет за Христо Христов“ с негови произведения, която ще предизвика възторга на публиката и докосването до наистина един много млад, но много могъщ талант.

"Накрая са музикалните посвещения, с музиката, която Христо много обичаше – джаз концерт на джаз квинтет – Велека Цанкова – вокал, Димитър Льолев – саксофон, Станислав Арабаджиев – пиано, Калина Андреева – контрабас и Никола Горялов – барабани. Ще има диджей парти с Руси, ще има брейкинг скуул – денс парти с брейк и хип хоп танци и накрая дръм с Никола. Тази финална част на нощта в музея ще бъде на открито на амфитеатъра на културния комплекс в пространството между музея, галерията и библиотеката“, обясни Василева.

Тя посочи, че в Нощта на музеите, Смолянският музей ще направи една много ценна музейна практика, а именно да си сътрудничи с други общности  в организирането на музейни събития. В случая това е Алпийския клуб в Смолян, чийто патрон е Христо Христов, както и голяма група млади художници, приятели на Христо, които ще се заемат с художествената страна на това честване. "Много се радваме на тази голяма обществена енергия, която се събужда сега, за да поменем Христо и да си спомним за него и да вдъхновим“, каза Василева.

Тя припомни и как Христо е направил връзка на Родопската Шипка с Еверест. "Изпратихме Христо за последната негова експедиция да занесе пръст от Родопската Шипка и китка здравец. Когато той изчезна и започна издирването му и когато го намериха под върха вече издъхнал се появи въпросът дали на изкачване или на слизане от върха е загинал. След него другите български алпинисти – участници в експедицията намериха урната с пръстта от Родопската Шипка на връх Еверест, това доказва, че Христо е изкачил върха и е загубил живота си при слизането от най-високата точка на света“, каза още директорът на Смолянския музей.