В Кюстендил търсят решение на водната криза
© Фокус
По думите на областния управител проблеми има навсякъде. Единствените селища, снабдявани нормално с вода, са град Бобов дол и две села, получаващи вода от язовир "Дяково“. Всички останали населени места са проблемни. Язовир "Карагьол“ е източен, част от водите на язовир "Калин“ трябва да се използват за водоснабдяване на Дупница, а това нарушава водоснабдяването на общините Кочериново и Рила. Кюстендил също е в тежко състояние.
В момента решението на проблема е икономичното използване на водните ресурси, както и преразпределението му. Това означава воден режим, който кметовете на населените места трябва да въвеждат.
"Водата я няма в планината. Довеждащите водопроводи са компрометирани, има и нерегламентирани включвания. Това води до съвсем малки количества в резервоарите. Ние не сме научени да ценим водата. ВиК услугата струва пари на съответните оператори. Искаме да ползваме безплатно водата, да я използваме и за напояване“, заяви инж. Пандурски.
Беше засегната и темата за язовир "Кюстендил“. Той не е завършен, в момента е безстопанствен обект. Областният управител посочи, че лично той е направил седем предложения до Министерски съвет относно язовира.
Водният оператор в Кюстендил трябва да извърши бърз преглед на всички водоеми, да бъдат почистени и да се резервират определени количества вода в тях. Стана ясно, че са съставени и първите актове за неправомерно ползване на вода.
Зам.-кметът на Община Кюстендил инж. Росица Плачкова заяви след срещата, че водата е ценен ресурс и това трябва да се знае от всички. Към момента няма данни за въвеждане на допълнителен режим в населените места, освен тези с вече обявен такъв.
"Водата трябва да се цени, да се пести, да се ползва по предназначение. Водата трябва да се ползва за пиене и за битови нужди. Не за поливане и за промишлени нужди. Необходимо е да се види какви са проблемите във водния сектор. Обърнахме внимание върху това, че заради липсата на консолидация, няма възможност да се направи генерален план за управление“, каза инж. Плачкова.
Кметът на Община Дупница Първан Дангов също коментира проблема. Той посочи, че са необходими спешни мерки, които да осигурят нормално водоподаване през месеците септември и октомври, когато се очаква и трайно засушаване. "В Дупница се поражда чисто политически проблем. Определени политически сили, имащи интерес от предстоящите избори, заиграват с един трайно нерешен проблем с питейно-битовото водоснабдяване в село Самораново. Там беше създадена ситуация за провокиране на трайно безводие, да се откарат хората на протест, с непристойни прояви и с откровени заплахи“, коментира Първан Дангов.
Кметът на Дупница съобщи, че вчера е бил в Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Разписан е проект за ремонт и реконструкция на мрежата в село Самораново. Стойността е 8,5 млн. лева. До края на годината трябва да се усвояват 3,2 млн. лева. До 2026 година село Самораново ще има изцяло ремонтирана вътрешна водопроводна мрежа. В момента в селото има вода. Ремонтът ва водохващането над селото ще стартира от 1 септември.