В Кюстендил събират подписка за референдум
© Фокус
Подписката е с идеята да бъде организирано обществено допитване – референдуми, сред жителите на Община Кюстендил. Въпросите са два: Съгласни ли сте да бъде въведен за 20 години мораториум върху изграждането на фотоволтаични електрически централи на територията на община Кюстендил ? Съгласни ли сте да бъде отдадена на концесия градската баня "Чифте баня" ?
"За нас двата въпроса са стратегически за всички граждани на Община Кюстендил. Ние се опитваме да спрем процеса по изграждането на фотоволтаични паркове. Според нас Кюстендил е "Овощната градина на България“ и трябва да остане така. Плодородната земя трябва да бъде използвана по предназначение – да произвеждаме качествена българска храна по предназначение, а не земята да се унищожава от фотоволтаици. Втората тема е да не се отдава на 30-годишна концесия "Чифте баня“. Това е паметник на културата, това е баня с минерална вода и тя трябва да бъде достъпна до всички, без значение от стандарта им на живот“, каза Милена Миланова.
Целта е в рамките на 3 месеца да се съберат над 6 000 подписа. В същото време сдружението се нуждае от доброволци, които да събират подписи в града и селата.
"Трябва да се включат повече хора. По закон трябва да съберем подписите на 10 % от имащите право на глас. Минимум 5 000 подписа“, обясни Владислав Лехчански. Той посочи, че след обработката на данните, те ще бъдат входирани в Общинския съвет, а той трябва да се произнесе и в срок до 3 месеца да насрочи референдум.
"Трябва да кажа, че "Зелената енергия“ не е зелена. При изграждането на фотоволтаиците се пръска с пестициди, при което на тази земя не може нищо да порасте. Пет години е годността на най-слабите панели. В тях има много радиация. Освен това се режат и много дървета. Може да се случи и наводнение“, каза Невяна Павлова.
"Граждански съвет Кюстендил“ е създаден с цел да подпомага местната власт и да бъде неин коректив по всички важни за местната общност въпроси.