В Кюстендил споделиха опита на Германия в енергийната трансформация, предаде репортер на "Фокус“. Събитието беше организирано от посолството на Федерална република Германия в София и Германо-Българската индустриално-търговска камара. То беше посветено на енергийната трансформация и нейните предизвикателства за регионалната икономика, работещите, градовете и общините.

В рамките на форума беше разгледана една от важните теми, свързана с икономическото състояние на регионите, които ще бъдат потенциално най-силно засегнати от преустановяването на въгледобива – Кюстендил,  Стара Загора и Перник.

Присъстващите бяха приветствани от Соня Миклай, главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара. "Германия е минала по този път, а и още минаваме по този път. В Германия направихме някои неща успешно, както и някои за които бихме казали, че ако знаехме предварително – със сигурност бихме ги направили по различен начин. Смятаме, че е много важно да споделим това. Да споделим нашия опит, хубавият и грешките, които правихме. За да не трябва България да ги повтори“, каза Соня Миклай.

Гост на форума беше кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Той посочи, че в енергийния преход има една огромна възможност за регион като Кюстендил.

"В област Кюстендил голямата буря удари преди 8-9 години. Тогава голяма част от мините затвориха, тогава хората напуснаха работа, започнаха да пътуват към София или в чужбина. За разлика от Стара Загора, например където в момента те се притесняват, при нас когато удари бурята – нямаше никакъв спасителен пояс. Сега гледаме като на една огромна възможност на този план“, каза инж. Огнян Атанасов.

Кметът на Кюстендил посочи, че ако средствата бъдат правилно инвестирани, в правилните политики – част от хората ще се върнат и ще работят на територията на област Кюстендил, която е една от бързо обезлюдяващите области.

"Именно това цунами, което мина преди 8-9 години, е една от основните причини за обезлюдяването. Надявам се със общи усилия да намерим правилните политики и решения, да почерпим правилните практики“, каза инж. Атанасов.