В Кюстендил се проведе форум за физическото възпитание и спорта, предаде репортер на "Фокус“. В рамките на два дни градът беше домакин на семинар и кръгла маса, посветени на актуални проблеми и перспективи за развитието на спорта и физическото възпитание в образователната система.

Събитието беше организирано от Община Кюстендил, съвместно с Националната спортна академия "Васил Левски“ и Националната олимпийска академия на БОК. В него се включиха учители по физическо възпитание и спорт, треньори, кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на ОбС – Кюстендил Димитър Велинов, ресорният зам.-кмет Кристиян Иванчов и експертите от отдел “Туризъм, спорт и младежки дейности".

Началото на семинара бе поставено от кмета на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, който изрази благодарността си към НСА "Васил Левски“ за активното сътрудничество между академията и общината. "Вярвам, че заедно ще постигнем много добри резултати за спорта. За нас е огромна чест, че работим съвместно, защото не всяка община може да се похвали с толкова активно сътрудничество с Национална спортна академия, което подпомага развитието на спорта на територията на Кюстендил“, каза инж. Атанасов.

От своя страна проф. Лозан Митев, д-р – преподавател и ръководител на Сектор "История на физическото възпитание и спорта“ към Катедра "Мениджмънт и история на спорта“ и председател на Национална Олимпийска Академия на БОК, също благодари на ръководството на Община Кюстендил и лично на инж. Атанасов за сътрудничество, ентусиазма и активността в цел постигане на общата цел на двете страни.

Проф. Митев поздрави присъстващите от името на ректора на НСА – проф. Красимир Петков, ДН, а в качеството си на представител на Български олимпийски комитет – и от името на ген.-секретар на БОК – Белчо Горанов. Преподавателят подари книгата "България в олимпийското движение 1896-2023“ на учителя Иван Костов в знак на признателност и активно сътрудничество с Национална Олимпийска Академия на БОК.

Професор Митев представи пред присъстващите лекция на тема "Агресията в училище и противодействието и чрез физическото възпитание“. Той акцентира върху съвременната роля на учителите по физическо възпитание и спорт във формирането на ценности, качества и човечност като основа за духовното развитие на младото поколение.  

Клубовете и спортните организации трябва да се ориентират към европейската и световна политика за управление на спорта. Това заяви доц. Георги Драганов, д-р – преподавател в катедра "Мениджмънт и история на спорта“ към НСА по време на втория ден на форума. Обект на неговата лекцията бяха методи за финансиране на проекти в сферата на спорта на национално и европейско равнище, управление и мениджмънт на спортните клубове и организации. Доц. Драганов акцентира и върху младежките дейности и организации.