В Кюстендил представиха основните акценти от работата на Окръжната прокуратура

© Фокус
В началото присъстващите, с едноминутно мълчание, отдадоха почит към паметта на починалия през 2024 година Ангел Байрактарски, който бе и окръжен прокурор на Кюстендил.
По време на отчета беше посочено, че дейността на прокурорите от Окръжна прокуратура – Кюстендил е съобразявана със задълженията и правомощията им, регламентирани и произтичащи от Конституцията на Република България, Закона за съдебната власт и всички законови изисквания по НК и НПК, като до голяма степен същата е функция от дейността на МВР, Министерство на финансите и Агенция "Митници“, НАП.
"Цялата дейност на прокуратурата е бе насочена към ефективната реализация на наказателното преследване, повишаване качеството на прокурорските актове, повишаване на общественото доверие към прокуратурата, прозрачност в дейността й“, посочи прокурор Стефанова.
Стана ясно, че в района на Окръжна прокуратура – Кюстендил са осигурени нужните условия за осъществяване на успешна съвместна дейност на териториалните прокуратури с разследващите органи. Между административните ръководители на прокуратурите в областта и ръководствата на полицейските структури е създадена добра координация, оптимално обезпечаваща необходимите оперативност, срочност и качество на разследване. Добро е нивото на взаимодействие между разследващите органи.
Стана ясно, че показателите, които характеризират престъпността (са анализирани по данни, предоставени от ОД на МВР - Кюстендил за регистрираните и разкрити престъпления и по статистическите данни от Прокуратурата за осъдените лица с влязъл в сила съдебен акт.
В абсолютни цифри, регистрираната престъпност бележи намаление в сравнение с предходните две години. Регистрираните престъпления през 2024 година са 1130, при 1164 за 2023 година и 1279 за 2022 година.
Разкритите престъпления от регистрираните през 2024 година са 673, при 673 за 2023 година и 664 за 2022 година, или процентът на разкриваемост е 59,56% (при 57,82% за 2023 г. и 51,92% за 2022 година. Налице е увеличаване на разкриваемостта в сравнение с предходните две години. Сравнително устойчив е броят на общо пострадалите физически лица – 1125.
Увеличен е броят на преписките в сравнение с предходните две години както в Окръжна прокуратура - Кюстендил, така и в Районна прокуратура 0 Кюстендил. През 2024 г. прокурорите от Окръжна прокуратура - Кюстендил и Районна прокуратура - Кюстендил са работили общо по 4723 преписки или с 247 повече в сравнение с 2023 година. По-висок в сравнение с предходните две години е общият брой преписки с възложена проверка от прокурора на друг орган – 2511.
Тенденциите в противодействието на престъпността в съдебния район са в пряка връзка с вида и характера на престъпленията, извършвани в него.
Новообразуваните досъдебни производства за периода са 1767. По структурата на престъпността по новообразуваните наказателни производства по глави от НК е както следва: Най-голям брой от новообразуваните досъдебни производства са по глава ХІ от НК "Общоопасни престъпления". Най-голям сред тях е броят на образуваните ДП по чл. 354а от НК. На второ място по брой са образуваните ДП за престъпления по Глава V-та от НК - "Престъпления против собствеността". На трето място са образуваните ДП по глава ІІ от НК "Престъпления против личността"- водещи са тези по чл.131 от НК. На четвърто място по брой са образуваните ДП по глава VІ от НК "Престъпления против стопанството". От тях най-голям е броят на образуваните ДП по чл.235 от НК. Приключени са общо 2940 ДП или 78,84 % от общо наблюдаваните ДП, включително прекратените по давност.
Постановените осъдителни и санкционни решения са общо 520. Процентът на осъдителните и санкционни решения е по-нисък в сравнение с предходните две години. Броят на осъдените лица с влязъл в сила съдебен акт е 538 при 600 за 2023 година и 765 за 2022 година.
През 2024 година е налице намаление на общия брой на получените за изпълнение присъди и споразумения- 310. За изпълнение са изпратени 310 присъди, като за 287 са получени потвърждения за начало на изпълнението. Наказанието "лишаване от свобода“ увеличава своят дял в сравнение с предходните две години.
През отчетния период по гражданско-съдебния надзор се отчита увеличение спрямо предходните две години на предявените от прокурор искове: същите са 25 иска, при 12 за 2023 година и 7 за 2022 година.