настолната книга за поколения българи, предаде репортер на "Фокус“. В залата на Възрожденското училище беше представен екземпляр от първото издание на "Рибния буквар" (Буквар с различни поучения 1824 г.) на д-р Петър Берон. Събитието е по повод Деня на народните будители и на 200-годишнината от изданието на Буквара.
Екземплярът е притежание на Националната библиотека. Бяха показани и следващи издания от фондовете на Регионалната библиотека и "Държавен архив“ – Кюстендил.
В залата присъстваха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Александър Пандурски, директорът на РИМ – Кюстендил Валентин Дебочички, началникът на Държавен архив – Кюстендил Албена Георгиева, началникът на отдел "Култура и духовно развитие“ към Община Кюстендил Емануела Дюлгерска, възпитаници на Основно училище "Проф. Марин Дринов“ и членове на клуб "Млад възрожденец“, историци и граждани.
Програмата започна с изпълнение на химна на Народните будители. "В нашия град гостува един книжовен документален паметник, който през тази години навършва своята 200-годишнина, а именно "Рибни буквар“ на д-р Петър Берон, издаден през 1824 година. "Рибния буквар“ се е вписал трайно в историята и в културата на българския народ. Ние решихме, че неговото гостуване в Кюстендил е подходящо за отбелязване на тези дни, когато нацията ни отдава своята почит към будителите, към възрожденците тези, които имат огромна заслуга за съхраняването на националната ни памет“, каза директорът на Регионална библиотека "Емануил Попдимитров“ София Пейчева.
Кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов благодари на София Пейчева, на нейния екип и Национална библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" , че са направили възможно гостуването на "Рибния буквар“ в града.
"За мен е изключително вълнуващо в навечерието на Деня на народните будители да посрещнем тази ценна, бих казал свята книга, именно тук, в сградата на Взаимното училище. Сами виждате как естествено стои "Рибния буквар " в мястото, което е съхранило възрожденския и будителски дух “, заяви кметът.
Публична лекция изнесе Виктория Рахилова от НБКМ. В своето изложение тя посочи, че "Рибния буквар“ е и първата българска илюстрована книга. "За "Рибния буквар“ на д-р Петър Берон са изписани хиляди страници и въпреки всичко това той остава все още непознат за днешните съвременници“, каза Виктория Рахилова В програмата е включено и излъчване на филма "Рибният буквар".
В рамките на деня десетки деца и ученици се запознават с революционното си за времето издание, оставило траен отпечатък не само в българите, но и в световната педагогическа наука и мисъл.
В Кюстендил показаха