Огнян Атанасов откри информационна среща, свързана с програмата за сътрудничество между България и Сърбия, предаде репортер на "Фокус“. На срещата присъстваха представители на работодатели, микро, малки и средни предприятия.
Кметът посочи, че има специфични критерии при кандидатстването. Един от тях е фирмата да е създадена до края на 2021 година. "Няма изискване да има оборот. Това облекчава начина на кандидатстване. Отново са допустими много сектори“, каза инж. Атанасов.
Допустими са дейности за разширяване на капацитета, внедряване на нови технологии и подобряване на конкурентоспособността. Размерът на общия грант е от 200 000 до 400 000 евро, а размерът на индивидуалната подкрепа е от 50 000 до 200 000 евро. Предвидено е 100% безвъзмездно финансиране за български МСП.
"Моят призив към фирмите е да се подготвят, да кандидатстват, защото шансът да бъдат одобрени е голям. Всеки лев, който се инвестира в Кюстендил, означава нови работни места и хората да получават адекватно възнаграждение“, каза още кметът на Кюстендил.
Над 5 млн. евро могат да получат малки и средни предприятия за иновации по програмата.
"За първи път в нашата програма сме се ориентирали към малкия и среден бизнес. В тази покана могат да участват микро, малки и средни предприятия от двете страни на границата. Седем области в Сърбия и шест области от България. Фондът, отпуснат по тази покана, е 5,6 млн. евро“, каза ръководителят на съвместния секретарят по Програмата България – Сърбия Славян Костадинов.
Кметът на Община Кюстендил инж.