В Кюстендил се проведе среща във връзка с популяризирането на безплатната силанизация на първите постоянни дъвкателни зъби на децата, предаде репортер на "Фокус“. Организатор на събитието беше д-р Елица Колева, изпълнител и координатор на програмата за област Кюстендил. Присъства д-р Борислав Миланов – секретар на Българския зъболекарски съюз. Сред гостите бяха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на Общински съвет – Кюстендил Димитър Велинов, областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски, стоматолози, здравни специалисти и медицински сестри.

"Целта на това събитие е повишаване информираността за кампанията. Промотирането на това, че превенцията единственият начин за борба с кариеса и неговите усложнения“, каза д-р Колева.

Стоматологът посочи, че кампанията продължава много години, а родителите вече се интересуват и водят децата. "Нашата цел е да се задържи програмата. За тази година всички бройки са изчерпани и се надявам, че следващата година отново ще продължим, повече колеги да се включат и да продължим с превенцията“, допълни зъболекарят.

"Цялостната програма е в два основни аспекта. Първият касае поставянето на силанти, а другият е свързан с профилактиката. Идеята е да повишим информацията в тази област. Наред с това да покажем и конкретни резултати от програмата. Първите деца, включени в тази програма, са били на около 6-годишна възраст, а след 14 години те вече са на 20 или на 21 години. Вече може да се удостовери ясно и категорично, по безспорен начин ефектът от тази дейност“, каза д-р Миланов.

Секретарят на БЗС допълни, че наред с намаляването на заболеваемостта от кариес и неговите усложнения има и един друг много важен фактор, а именно екстракцията на постоянните детски зъби. За последните 14 години тя а намаляла с около 30% от установения през 2011 година брой.

"Всички живеем в България, сменят се правителства и парламенти, но нито едно правителство не си позволи да спре тази програма. Тя е на Министерски съвет и пряк изпълнител по нея е Министерство на здравеопазването. Смело мога да кажа, че това е единствената работеща профилактична програма за деца“, каза още Борислав Миланов.