В Кула ще къпят за здраве на Ивановден по стар стил
© Община Кула
Тази повече от стогодишна традиция, се спазва и така в този край отбелязват Иванов ден. "Къпачите“ винаги са нечетен брой млади мъже - ергени, облечени в костюми и с маски на лицата, разказва Бизеранова. Участниците в ритуала, обикалят домовете и къпят с вода за здраве. През нощта къпачите обикалят къщите на всички именници, а през деня на Ивановден - 20 януари до 12 часа на обяд обикалят из целият град. Окъпаните стопани ги даряват с всичко, което има на трапезата - пуканки, месо, суджуци, вино, плодове, орехи и пари- за здраве.
В далечното минало маските си къпачите са изработвали сами и са начерняли лицата си със сажди. Днес за облеклото и маските на младите мъже са грижи Велко Велков, художник на кулското читалище. В маскарадното облекло, той влага много творчество, използва различни естествени материали, вълна и бои.
Всеки от групата къпачи има своя роля и съответно облекло – един е облечен като младоженец, друг - като булка. Останалите от групата се обличат в традиционното мъжко народно облекло от миналото – вълнен ямурлук, кабаница, беневреци, пояс, везани ризи, калпаци, окичени с пера. На поясите си закачват звънците и хлопки, с които гонят злите сили, добави тя. Младоженецът винаги стои до булката, за да я пази. Всички къпачи по време на ритуала не говорят, мълчат, за да не ги разпознаят по гласа. Булката е главният къпач - този, който къпе. Тя носи котле, пълно със светена вода. Булката къпе за здраве всички, които носят името: Йордан, Йорданка, Иван, Иванка и всички, които са били младоженци през изминалата година.
Бизеранова обясни, че в маскирането на къпачите има определена символика и тя е свързано с отвъдния свят, и тях не могат да ги застигнат зли сили и достигнат зли погледи. Затова и къпачите носят със себе си тояги, звънци, пера, геги, с които гонят злите духове.
Символика има и в традицията къпачите посред зима да къпят за здраве. Това е защото се смята, че водата е пречистващ елемент, който още в древни времена е винаги част от всеки езически обичай, допълва Бизеранова.
Ирена Данаилова