В Горановци представиха книга за църквата "Св. Архангел Михаил“, съобщиха за "Фокус“ от Регионалния исторически музей в Кюстендил. В Деня на народните будители  гл. ас. д-р Светозар Ангелов и гл. ас. д-р Явор Митов са представили книгата пред местната общност на селото и пред техни колеги. Д-р Явор Митов разказа за историята на църквата и местността Манастирчето, която ни връща назад във времето на Късната античност (IV – V в.) и ранносредновековното Българско ханство-царство (VIII – началото на XI в.) и продължава до почти края на османското владичество (XVIII в.).

Съществена част от тази история се базира на археологически проучвания, извършени в района на църквата и някогашния манастирски комплекс през 1977-1978 г. Той обърна внимание и на епиграфските паметници върху стенописите и градежа на храма. За изключителната живопис във вътрешността, която датира от XV – XVI в., говори д-р Светозар Ангелов. Той подчерта, че за първи път специално внимание на него "Св. Архангел Михаил" обръща Вера Иванова, дъщеря на нашия патрон академик Йордан Иванов, в публикация от 1933 г.

Шест години по-рано, през 1927 г., църквата е вписана в Списъка на народните старини към Министерство на народното просвещение, който, освен църкви и манастири, включва още джамии крепости, археологически обекти, къщи и др. Тя е една от четирите обекта от Кюстендил и околността в този списък. Останалите са църквата "Св. Георги" в с. Колуша (днес кв. Колуша в Кюстендил), църквата над с. Ръждавица и църквата на Земенския манастир.

Книгата е налична в заемната на Специализираната научна библиотека към Регионален исторически музей – Кюстендил.