Жителите на Община Дупница и съседните общини – Бобошево, Бобов дол и Сапарева баня, са без неотложен кабинет в града и трябва да пътуват до Благоевград, предаде "Фокус“. На пресконференция днес кметът на Община Дупница Първан Дангов представи официална справка от Районната здравноосигурителна каса. От нея е видно, че има 28 лични лекари с 50 810 пациенти. От тях 36 000 души трябва да пътуват до Благоевград, съгласно подписаните договори с няколко лични лекари. Около 15 000 пациенти могат да разчитат на неотложна помощ от общопрактикуващите им лекари в Дупница.

Вече е проведена първа среща между институциите и представители на лекарското съсловие по този проблем. "Ако има воля в личните лекари, Общината ще предостави помещение което да бъде оборудвано и личните лекари да поемат дежурствата по неотложната помощ в град Дупница“, каза кметът Дангов.

По думите му проблемът засяга не само пациенти от Дупница, но и пациенти от Бобов дол, Сапарева баня и Бобошево.

"Тук е моментът да се постави въпросът, защо това не беше казано официално? Ако това беше поставено през месеците септември или октомври, до сега щеше да има решение“, допълни Първан Дангов.

Предстои да се случи нова среща, на която да се реши въпросът с неотложната помощ. Кметът подчерта, че неотложната помощ е различна от Спешната медицинска помощ.

Кметът засегна темата и за приключилия проект "Грижа в дома“. По него са обхванати около 360 души. Били са назначени 52 лични асистенти. Те са полагали грижа за хората в домашни условия.

Обхватът на новия проект е за 75 души и 15 души персонал. "Това е крайно недостатъчно, защото има много хора, нуждаещи се от грижи в дома. Пуснал съм писмо за преразглеждане на обхвата на проекта. Да бъде увеличен обхватът на проекта поне наполовина. Поне 100 – 150 ползватели на тази грижа в дома“, заяви Първан Дангов.

До края на месец февруари трябва да бъде изготвено и подадено проектно предложение. То ще бъде разгледано и от Националното сдружение на общините.

Кметът на Дупница постави акцент и върху бюджета на Общината. В края на месец януари е преведена субсидията, съобразно удължителния закон. Т.е. 1/12 от миналогодишния бюджет.

В момента се работи по тези параметри. Обезпечени на 100% са заплатите в училищата, детските градини, детските ясли и администрацията.