В Деня за елиминиране на насилието, младежи от Смолян показаха как изкуството помага за социалните послания
© Община Смолян
Първата част на събитието беше посветена на създаването на плакати с послания срещу насилието. Младежите от художествената гимназия в Смолян и Професионалната гимназия по икономика “ Карл Маркс" се включиха активно като използваха своите умения, за да създадат въздействащи визии. Сред тях се откроиха плакати с надписи като "Насилието няма оправдание“ и "Силата е в добротата“, съпътствани от абстрактни и символични изображения, изразяващи болката от насилието и надеждата за промяна.
Сесията подчерта колко силно изкуството може да въздейства, когато се използва за социални послания. Младежите имаха възможност да обсъдят как техните творби могат да вдъхновят промяна и да дадат глас на онези, които често остават безмълвни.
Втората част от събитието беше още по-динамична – създаване и представяне на кратки скечове, които илюстрираха различни аспекти на насилието и превенцията му.
Един от най-впечатляващите скечове беше озаглавен "Червени флагове“ и показа как младежите могат да разпознаят предупредителните знаци за емоционално насилие. Друг скеч – "Дигитални капани“, изследва темата за онлайн насилието и безопасността в социалните мрежи. Участниците демонстрираха изключителна креативност, използвайки хумор и драма, за да отправят своите послания.
Публиката – съставена от младежи, преподаватели и представители на общността – активно се включи в последващите дискусии, предлагайки допълнителни идеи за действие и подкрепа.
Инициативата на "Клуб на жените Родопчанка“ не само даде възможност на младежите да изразят себе си, но и ги ангажира активно в темата за превенцията на насилието. Творческите им усилия показаха, че когато дадем пространство на младите хора, те могат да бъдат мощен двигател за промяна.
Плакатите ще бъдат изложени в младежкото пространство на МИМР, а скечовете ще бъдат представени отново в училищата, за да достигнат до още по-широка аудитория.
Събитието доказа, че превенцията на насилието може да бъде както образователна, така и вдъхновяваща. Благодарение на "Клуб на жените Родопчанка“, МИМР и младите хора от Смолян не само научиха повече за проблема, но и се почувстваха овластени да бъдат част от неговото решение.