В Денят на бащата се проведе протест в името на борбата за осигуряване на по-добро бъдеще за децата на разделените двойки в България под мотото "НЕ на родителското отчуждение и ДА на споделеното родителство". В България бракоразводите са едни от най-големите причинители на емоционални сътресения в децата, като статистика показва, че едно на всеки 5 деца страда от родителско отчуждение, съобщиха от Фондация "За споделено родителство".

Над 500 граждани протестираха на площад "Независимост", пред стъклените куполи на Ларгото в обединение за приемане на реформата "Споделено родителство", която цели подобряването на средата за живот при деца на разведени родители. Протестът започна в 11 часа, като основателят на Фондацията, Слави Несторов, се обърна с апел за подкрепа: "Аз съм тук заради моите двама сина, вие сте тук, заради вашите синове и дъщери - ние сме тук с една обща цел - да защитим децата си. Родителското отчуждение орязва крилете на децата, което орязва крилете на бъдещето ни. Днес се обръщам с апел към всички - нека кажем "НЕ на родителското отчуждение и ДА на споделеното родителство", защото ние не сме родители за веднъж - ние сме родители за цял живот."

На първо място бе спомената необходимостта от приемането на оборима презумпция за споделено родителство с минимален гарантиран период за времето, прекарано с всеки родител, без да може съдът да определя време под тази минимална граница, изискване за равнопоставена конституционна защита на бащинството, аналогична на тази за майчинството, въвеждане на принципа "Едно дете - едно дело" и предложения за борба с родителското отчуждение като форма на домашно насилие.

Присъстващи граждани също получиха възможност да споделят личния си опит и начина, по който се припознават в инициативата. Много бащи и майки изказаха своята гражданска позиция и положителни примери от практикуването на споделеното родителство. В България реалността е такава, че по закон при разделените семейни двойки - бащата има право да прекарва два уикенда в месеца с детето си, което не е дори близо до 30-те % абсолютен минимум за време, от което детето се нуждае, за да изгради пълноценна връзка с родителя си. 

Гражданите неколкократно апелихата "НЕ на родителското отчуждение и ДА на споделеното родителство", като по този начин се противопоставиха на сегашната полова дискриминация и се фокусираха върху необходимостта от промяна в изпълнението на решения от съдебните институции. Сред присъстващите бяха и деца, които изказаха и своите желания: "Искаме всички деца да имат мама и татко - по равно!"