В Бургас обсъдиха следващите стъпки за създаването на детска болница
©
Освен международните експерти, на срещата присъстваха още кметът на Бургас Димитър Николов и заместник-кметовете по строителство и здравеопазване инж. Чанка Коралска и Йорданка Ананиева.
Експертите представиха проект на Стратегията за изпълнение на проекта за изграждане на Детската болница, която определя етапите и съответните действия в процеса на проектиране, строителство и оборудване на сградата, както и усилията, които трябва да бъдат предприети, за да се изградят устойчива структура и екип на бъдещото лечебно заведение.
В рамките на техническата помощ, осигурена от Европейската инвестиционна банка, испанските експерти подготвиха предложение за оборудването на болницата, което включва както пълната медицинска апаратура за диагностика и лечение, така и предложение за цялостното обзавеждане на всички помещения – болнични стаи, лаборатории, кабинети, както и помещения за игра и учене.
На срещата бе обсъдена и подготовката на документацията за процедурите за доставка на оборудване. Целта е да се определят параметри за апаратура и обзавеждане, които да гарантират високотехнологична диагностика и качествено лечение на малките пациенти на Специализираната детска болница.
Анализирани бяха и всички останали аспекти, които следва да бъдат отчитани в процеса на реализиране на проекта – спецификата на апаратурата за лечение на деца, затрудненията и забавянията на доставките, породени от външни обстоятелства, както и необходимостта от строга координация между участниците в различните етапи и дейности, които да гарантират успешно реализиране на проекта.
Мястото за изграждане на бъдещата болница се намира в непосредствена близост до УМБАЛ Бургас в ж.к. "Зорница“, а проектът предвижда строеж на 8-етажна сграда с обща площ над 24 000 кв. м. В болницата ще има 133 легла, от които 10 за интензивно лечение, 27 консултативни и 9 амбулаторни кабинети, стационар за краткосрочен престой с 10 легла, дневен психиатричен стационар, отделение за спешна помощ, 3 операционни зали, лабораторен блок и образна диагностика.
Основната цел на проекта е създаване на нов тип лечебно заведение, фокусирано върху грижата за детето и неговото лечение с активното участие на родителите или близките му. Тази философия се отразява върху цялостната концепция за осъществяване на проекта – от проучването и дефинирането на параметрите за дейността на болницата, през определяне на принципите на работата й и до цялостния екстериорен и интериорен дизайн на сградата, подходящото оборудване и съпътстващата инфраструктура. Лечебното заведение ще бъде съобразена с околната среда и ще разполага с максимална енергийна ефективност и използване на екологично чисти продукти и технологии.
Бъдещата Специализирана болница ще обслужва не само Бургас, а цяла югоизточна България.