В Административен съд - Смолян се проведе практическо обучение на студенти от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър“ по въпросите на административното правосъдие, съобщиха от съда. Обучението е организирано по инициатива на доктор Марина Михайлова, съдия от Върховен административен съд, доктор по право и преподавател по Административно право и процес. Ръководството на Административен съд - Смолян изрази позиция, че един от основните приоритети е повишаване на правната култура на младото поколение. В проведената беседа за административния процес, председателят на съда, съдия Игнат Колчев наблегна на принципите, основните начала и видовете административни актове, както и на уменията на младото поколение зa ĸpитичнo миcлeнe и ycтoйчивocт в нeпpeĸъcнaтo пpoмeнящaтa ce правна регулация. Той подчерта, че изграждането на почтеност в работата с администрацията е от изключително важно значение за правораздаването. Заяви, че студентите са пoдгoтвeни, отговорни и yвepeни в изпълнeниeтo нa своята миcия - дa paзвивaт  правни знaния, yмeния и ĸoмпeтeнтнocти. Студентите бяха запознати от съдия Петя Оджакова с предмета и етапите на административния процес, с принципа за съразмерност и пропорционалност,  и необходимостта юристите да съблюдават решенията на Съда на Европейския Съюз, които имат силата на тълкувано право и са задължителни за администрацията и съда.

Студентите присъстваха в открито съдебно заседание, запознаха се с процедурата по документооборота и посетиха деловодството на съда, където нагледно добиха представа за процеса по образуване на делата. Акцент в практическото обучение бе поставен върху изложбения кът на съда, озаглавен "Нашата история“, която включва експонати от постиженията на съдии и служители, призове от годишни номинации "Служител на годината“ и дигитално излъчване на два филма – "Денят на отворените врати“ и "Медиите за нас“. 

Председателят на Административен съд  - Смолян Игнат Колчев приветства идеята за регулярни практически обучения на студентите от ВСУ и изрази готовност сътрудничеството между съда и учебното заведение да се превърне в традиция, тъй като дълг на магистратите е да полагат усилия за повишаване на  правната култура на младото поколение.