В 22 общини няма нито една аптека, в Благоевград са 36
© Sofia24.bg
Справка показва, че в Благоевград аптеките са 36, в Банско – 15, в Гоце Делчев – 22, в Сандански – 22, в Петрич – 21, а в Разлог – 10.
Ако направим преглед на средния брой население, обслужвано от една аптека, ще видим, че най-добре осигурено с аптеки е населението на някои туристически общини – черноморските общини Несебър, Приморско и Царево, както и община Банско. В тази категория попада и община Челопеч, която разполага с 2 аптеки, обслужващи средно по 725 души. На другия край на спектъра са общини като Добрич – селска (в която една аптека обслужва 16,6 хиляди души), Тунджа (която разполага с две аптеки, обслужващи средно по над 10 хиляди души), Аврен и Джебел, в които наличните аптеки обслужват най-голям брой население. Средно за страната една аптека обслужва 1988 души.
В контекста на ограничения достъп до аптеки и лекарства в малки и отдалечени населени места, ще отбележим и че в момента тече обществено обсъждане на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Сред разнообразната палитра от предложения проектът предвижда и промяна по отношение на търговията на дребно с лекарствени продукти, които се продават чрез автомати, а именно – тя да може да се извършва и чрез автомати, които не са разположени на територията на аптеката или дрогерията, но само в рамките на съответната административна област, в която се намират. Това е малка стъпка в правилната посока към подобряване на достъпа на гражданите до лекарства за лечение чрез премахване на излишни регулации и ограничения. Въпреки това обаче могат да бъдат предприети и допълнителни гъвкави мерки, например:
Улеснено откриване на филиали на аптеки;
– Мобилни аптеки;
–Мобилни екипи, включващи медицински лица, които да имат възможност да доставят лекарства;
–Доставка на лекарства до домовете от онлайн търговци на база на електронна рецепта и др.
–Повече информация за възможностите за разширяване на достъпа до лекарства можете да откриете тук.