Устойчиви иновации в текстилния сектор проучиха експерти от Община Стара Загора в италианския град Прато
© Община Стара Загора
Посещението в град Прато имаше за цел обмен на добри практики за управление и рециклиране на текстилни отпадъци, информира днес Росица Райкова, началник на отдел "Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ в Община Стара Загора. Тя посочи ключови моменти от визитата, сред които е посещението на Marini Industrie - експертите са се запознали с методите за елиминиране на вредни химикали от производствения процес. "Тяхната работа по инициативата DETOX е отличен пример за екологични практики в текстилната индустрия. В Tesma Cashmere научихме повече за механичното рециклиране на текстилни влакна - технологии, които могат да бъдат приложени и в нашата местна индустрия“, отбеляза още г-жа Райкова. В Trafi Creatività Tessile е била демонстрирана иновативната техника "Astro Dyeing“ - метод за многоцветно боядисване, който значително намалява използването на химикали.
"В GIDA разгледахме успешен модел за управление на водните ресурси чрез публично-частни партньорства - подход, който може да се адаптира и в Стара Загора“, увери началникът на Invest Stara Zagora.
На 29 януари се е провело заседание на ръководния комитет на проекта "TEXAD“, на което са обсъдени ключови теми за устойчиво управление на текстилните отпадъци:
• Финансиране на кръговата икономика
• Мониторинг на законодателството и неговото прилагане
• Повишаване на информираността на потребителите и бизнеса
• Развитие на индустриални и общински умения
• Изграждане на инфраструктура и съоръжения за рециклиране
"Посещението в Прато беше изключително полезно. Видяхме добри практики, които могат да бъдат приложени и в Стара Загора. Ще продължим да работим за устойчиви иновации в текстилния сектор и ефективно управление на ресурсите“, обобщи финално г-жа Райкова.
Още в средата на юли 2024 г. стана известно, че Община Стара Загора е единствената в България, която се е включила по програмата на Интеррег Европа на "TEXAD - Усъвършенстване на кръгови решения за текстилните отпадъци за европейски общини“, новината обяви тогава зам.-кметът с ресор "Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев. "Партньори по изпълнението на проекта сме заедно с още 7 общини от 6 географски области на Евросъюза. Идеята е заедно да разменим и предадем своя опит в реализацията на текстилните отпадъци, като това ще спомогне за промяна в законодателството на Евросъюза относно обработката и оползотворяването на този отпадък“, обобщи тогава г-н Танев.
От 4 до 6% от общия екологичен отпечатък на ЕС може да бъде отнесен към текстила. Смята се, че 3.3 до 3.7 млн. тона се изхвърлят ежегодно в смесени битови отпадъци. Реалността може и да е по-лоша, тъй като сега няма общоевропейско задължение за отчитане на количеството текстил, събрано от потребители или компании, което означава, че допълнителните тонове текстилни отпадъци могат да попаднат в обикновените контейнери.