Уникална красота и функционалност – вижте новото бижу на Варна

© МУ-Варна
Градоустройствената разработка, дело на архитектурното студио АРХИС проект с автори арх. Георги Бачев и арх. Добринка Петкова, обхваща територия от 32,3 хектара на южния бряг на Варненското езеро, в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Основната цел на проекта е създаването на задание с директивен план и обемно-пространствена концепция, която да бъде финализирана с подробен устройствен план (ПУП-ПРЗ). Той ще определи устройствените зони и параметрите за бъдещо строителство и благоустрояване.
Проектът се изработва по възлагане на Медицински университет "Проф. д-р П. Стоянов“, като допълнително се включват и имоти на Икономически университет-Варна. Амбициозната задача е изграждане на модерен университетски спортен комплекс със зони за спорт, отдих, рекреация, развлечения и конгресен туризъм, който да се използва както от студенти, преподаватели, специализанти и докторанти от МУ-Варна, така също от други български и чуждестранни университети и от всички граждани и гости на град Варна. Спортно съоръжение, каквото всеки модерен европейски град притежава. Комплексът ще бъде разположен върху имоти публична държавна собственост, предоставени на университетите за безвъзмездно управление.
Територията има дългогодишна история на използване за спорт и отдих. Още от 60-те години на миналия век там функционират гребна и яхтена база, както и спортни съоръжения, използвани от варненските университети и Министерството на отбраната. В момента активно действаща е само гребната база "Сия Нейкова“. Останалата част от имотите са предназначени за земеделски нужди, а общинските имоти са предимно пасища, селскостопански, горски и местни пътища.
В проекта за територията са предложени две устройствени зони:
• Зона за спорт и атракции /Са/ с градоустройствени показатели: плътност на застрояване 15%, интензивност на застрояване 0.3, минимална озеленена площ 40%;
• Зона за обществено обслужващи дейности и озеленяване /Оз/ с градоустройствени показатели: плътност на застрояване 40%, интензивност на застрояване 2.5, минимална озеленена площ 40%.
В зона "Са“ се допуска застрояване за спорт и атракции, както и сгради и съоръжения, обслужващи спорта. Площта на откритите спортни съоръжения влиза в площта за усвояване. До 50% от нормативно определените паркоместа се осигуряват в подземни паркинг гаражи. При определяне на плътността на застрояване не се включват откритите спортни съоръжения, откритите паркинги и алеи.
В зона "Оз“ се допуска застрояване за образование, здравеопазване, социални грижи, култура, религия, административни и делови услуги, търговия и други дейности от финансово-кредитно обслужване, спорт, отдих, забавления, информационно обслужване и др.
Обемно-пространствената концепция предвижда разполагането на няколко основни обекти, които университетите искат да изградят.
За Медицински университет това са спортен комплекс, включващ многофункционална спортна зала, стадион, открити и покрити игрища за тенис, волейбол, баскетбол, плувни басейни, медико-рехабилитационен център, университетски кампус с хотелска част и хранителен комплекс.
За Икономически университет са почивна база, база за изследвания и проучвания, хранителен комплекс, открити спортни площадки.
Обектите ще се използват от студентите на двете учебни заведения, както и от гражданите на Варна. Предвидени са възможности за организиране на мащабни спортни, научни и културни събития.
Проектният баланс на територията предвижда 52% да са в устройствена зона за спорт и атракции /Са/, 22% в устройствена зона за обществено-обслужващи дейности и озеленяване /Оз/, 11% за транспортно обслужване, 4% за озеленяване и 11% за техническа инфраструктура.
Специално внимание в проекта е отделено на зелената система. Територията на ПУП попада изцяло в границите на защитената зона "Варненско-Белославско езеро“. С цел опазване на местообитанията на дивите птици е разработен доклад за мониторингови проучвания на орнитофауната. Той препоръчва обособяване на паркова влажна зона със запазване на съществуващата флора и фауна в рамките на 6 дка. Тази зона е част от зелената система, която основно се развива в урегулираните поземлени имоти. Устройствените зони Са и Оз изискват богато озеленяване 40-50%, от което 1/3 с висока растителност.
Схемата "Зелена система“ има за цел максимално запазване на наличната дървесна растителност и осигуряване на подходяща грижа за дърветата в лошо състояние. Новите дървесни видове трябва да са доказано устойчиви на условията на средата. Предвижда се също транспортно озеленяване - богато озеленена улична мрежа с озеленени тротоари и велоалеи.
Проектът изяснява бъдещата инфраструктурна обезпеченост на територията със съответните схеми по специалности електроснабдяване, ВиК и телекомуникации. Предвижда се провеждането на улична мрежа по съществуващи местни пътища. Първостепенната и второстепенна улична мрежа се урегулира и за цялата зона ще бъде изградена велоалейна мрежа.
Предвиждат се 3 обществени паркинга, разположени на входните точки на територията, която се включва в системата на обществен транспорт с 4 нови спирки, както и място за пристан на воден пътнически транспорт.
Проектът на ПУП-ПРЗ за имоти в местност Малка чайка е приет от Експертен съвет по устройство на територията /ЕСУТ/ при община Варна с протокол № 07/19.02.2025 г. и предстои издаване на заповед на кмета на община Варна по реда на чл. 129, ал. 2 от ЗУТ за влизането му в сила.
Одобряването на Подробния устройствен план е стъпка към устойчиво развитие на Варна и създаване на модерна университетска зона с акцент върху спорта, науката и екологията, като в бъдеще ще позволи да бъдат решени градоустройствените и екологични проблеми в местност Малка чайка и ще допринесе за превръщането на тази част от прекрасната морска столица в атрактивно място за спорт, отдих и рекреация, както за варненци, така и за гости и туристи от цял свят.