Проектът "Културният свят достига до всички" на сдружение "Наш свят" и СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в село Синдел провокира деца и млади хора от малцинствата да мислят креативно, стана ясно на заключителна пресконференция, предаде репортер на "Фокус". Заниманията с изкуство бяха изключително полезни за децата и младите хора от малцинствата. Изкуството във всичките му форми ги провокира да мислят, да задават въпроси и да търсят отговори, направи ги по-уверени и целенасочени, щастливи, че им се предостави възможност за изява и работа по реализация на техни  хоби интереси, съобщиха на пресконференцията във Варна от сдружение "Наш свят".

Проектните дейности създадоха условия на участващите 109 деца и ученици да излязат от рамките на стандартното мислене, да  намерят повече алтернативи за показване на възможностите си пред публики. Изкуството насърчи младите участници да преживяват света по един дълбок и нюансиран начин с организираните работни ателиета - по театрално майсторство, ораторско изкуство и поезия, музика и сценични танци, изработка на костюми и декор, фотография и приложни изкуства. Участието им в пътуващия фестивал "Моят свят е и твой" с гостуване в град Шабла и село Аврен, както и в село Синдел, не само ги обнадежди, че могат, но и подкрепи в желанието им да се изявяват на сцена. Културните продукти, създадени в ателиетата, участваха в изложбата по проекта, която се проведе бе в залите на Радио Варна и помогна на участниците да се почувстват като творци, да си отговорят на въпроси за своето място в живота и как могат да  сбъдват мечти си.

Проектът с приложената културна интервенция подпомогна ползвателите и в образованието им, и в професионалното им ориентиране към професии, свързани с изкуство, продължаване на обучението, а не прекъсване и напускане на училищната среда. Ако това са качествените резултати от дейността, то количествените се изразяват в: обучени 109 роми в знания и умения, свързани с култура и изкуство, 5 културни дейци, в лицето на съвременните артисти и експерти от културната област, наети от проекта като експерти, обогатиха представите си за етническото малцинство роми и откриха деца със заложби и потенциал за развитие, както и  обучиха 5 учители за изпълнение на творчески конкретни задачи за всяко ателие. Натрупаният опит от проекта ще намери отражение в учебната дейност. Изработени са 12 костюми, описани са 2 варианта на декор за крайния спектакъл, научени са да рецитират 36 деца, открити са 17 музикални таланта и обучени на солфеж 40 деца. С 65 деца са работени театрални етюди и приготвен театрално-музикален пърформативен спектакъл "Аз съм - Аз мога" като краен културен продукт.Създаденото училищно радио и  редовните радио предавания ще подпомогнат за популяризиране на възможностите на младото поколение в община Аврен. Общината вече има местна ученическа медия, което е не само новост, но и надежда за промяна на нагласи и утвърждаване на ново начало в интегрирането на образование и култура в училищната система, обобщиха от сдружение "Наш свят".