Учредиха първия неформален клуб на писатели, изследователи и журналисти, пишещи за София
©
На 4 април в рамките на Дните на София в Столична библиотека, посветени на 145 години от обявяването на София за столица на България, в галерия "София“ се проведе инициираната от Библиотеката кръгла маса, на която за първи път се събраха изявени автори и съвременни изследователи на историята на София.
Срещата бе открита от г-жа Юлия Цинзова, директор на Столична библиотека, която сподели, че през последните години се забелязва засилен интерес сред читателската аудитория на Столична библиотека към съвременните книги на тема София и така са зароди идеята за създаване на неформален клуб на писателите изследователи на София.
По време на кръглата маса авторите представиха себе си и своите творби и дискутираха за миналото, настоящето и бъдещето на София. Всеки от тях сподели своя опит в създаването на авторски книги за културно-историческото наследство на столицата. По този начин присъстващите успяха да се докоснат до личните истории, послужили за вдъхновение за написването на някои от най-обичаните софийски книги. Голяма част от авторите изразиха и своята благодарност към Столична библиотека за оказваното съдействие в намирането на търсената от тях информация и архиви за написването на книгите им.
На Кръглата маса беше представена и тематичната поредица от издания на Столична библиотека за близкото минало на София – "Моята София“, "Голямата София“, "Красивата София“, "Любопитната София“.
Участници в учредителната среща на клуба бяха:
Проф. Кирил Топалов – автор на книгата "Софийски истории“, д-р Петър Величков – автор на книгата "Софийските потайности“, д-р Петър Кърджилов – автор на книгата "Озарения в полите на Витоша“ и съавтор на "Летопис на нямото кино в София“, Мариана Екимова-Мелнишка и д-р Александър Геров – автори на книгите "Къщите говорят“ и "Къщите още говорят“, Павлина Делчева-Вежинова – автор на книгите "По дирите на изчезналите софийски кръчми“ и "Хора и улици, град като град“, Магдалена Гигова – автор на книгата "София. Адресите на любовта“, Георги-Момчил Попов – автор на книгата "Скритата София“, Христо Кърджилов – автор на книгата "Свински парчета“, Здравко Петров автор на книгата "Исторически маршрути: София“ и Виктор Топалов – автор на книгите "Бохемска София: Духът на стария град“ и "Кварталът на писателите“ и съавтор на книгата "Бохемска София: Истории от жълтите павета“.
Литературната дискусия изведе на преден план необходимостта и ползите от редовни срещи на съмишленици, които творят в областта на софийската история. Георги-Момчил Попов предложи и име на клуба: "Софийска книжовна школа“. Клубът ще привлича и нови членове – писатели, журналисти и автори, изследващи културно-историческото многообразие на столицата и съпричастни с каузата на клуба.