На 15 ноември 2024 г., в заседателна зала на Ректората на Русенския университет 54 ученици от 9, 10, 11 и 12 клас и 4 учителки от гимназии и лицеи във Валя Пержей, Тараклия, Твардица и Кортен, населявани предимно с български общности, получиха сертификати за успешно завършена лингвистична практика по практически български език, съобщиха от висшето учебно заведение.

Сертификатите връчи ректорът на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов в присъствието на зам.-ректора по учебната работа проф. д-р Теодор Илиев. Преди това проф. Илиев представи възможностите за обучение, които Русенският университет предоставя, както и начина на кандидатстване.

Ректорът проф. д-р инж. Генчо Попов получи благодарствено писмо от Началника на Управление на образованието към Районния съвет на град Тараклия, Р Молдова – г-жа Лилия Сарсаман, в който се подчертава безупречната организация, всеотдайността и завидния професионализъм при осъществяването на ежегодните ученически лингвистични практики и квалификационни курсове за преподаватели.

"Срещата с красотата и духа на прародината, със сърцатата и самоотвержена работа на Вашия екип за нас е извор на вдъхновение, сила и мотивация за повишаване качеството на обучение по роден език и култура сред българското малцинство в Тараклийския регион“, се казва в благодарственото писмо.

Лингвистичните практики и квалификационните курсове по български език в Русенския университет са по Постановление №103 на Министерски съвет за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.

Програмата на курса включваше голямо разнообразие от лекции по български език, литература и традиционни български изкуства, както и екскурзия до Велико Търново и разходка с уредник от Регионален исторически музей – Русе.

Основните домакини на обучението са катедра БЕЛИИ, представена от доц. д-р Емилия Недкова, гл. ас. д-р Мария Стефанова, гл. ас. д-р Ния Пенева, гл. ас. д-р Валентина Радева и ръководителя на катедрата доц. д-р Мира Душкова. Бяха проведени и занятия с преподаватели от катедра“ Чужди езици“ - ст. преп. Цветана Шенкова, ст. преп. Милена Попова и ст. преп. д-р Диана Стефанова.

С организацията на най-малко два подобни курса годишно Русенският университет се е наложил като един от центровете за обучение на ученици и учители с български произход от Молдова и Украйна, като по този начин засвидетелства своята патриотична мисия и висока социална отговорност към българите в чужбина.