Ученици и актьори показват проблемите в училище в новата премиера на Родопския драматичен театър
©
По думите на режисьора Волен Митев, това е експеримент, в който целта е на сцената да се качат млади бъдещи актьори, за да подишат заедно с професионалните актьори театралния въздух. "Искаме учениците да се докоснат до актьорите, но и да играят заедно с тях на една сцена като партньори. Времетраенето на спектакъла е приблизително един учебен час“, посочи Митев. Той издаде, че в пиесата се разказва за това как на земята се появяват Кирил и Методий и отнемат силата от учителите и я дават на учениците. След време те слизат пак на земята, за да видят как стоят нещата и заварват нещо, което тях не ги удовлетворява. На финала се установява, че е нужно нещата да се върнат в правия път.
"Има смешни и забавни моменти с гледна точка на учениците, учителите и родителите. Театърът освен училище е и забавление. Това е образователен, възпитателен спектакъл, който да дрънне камбаната, че така не бива. Всички сцени между учител и ученици са взети от живота и са реални. Направени са с чувство за хумор, защото особено децата така ще възприемат по-добре какво не бива да се прави“, допълни режисьорът на пиесата.
Той допълни, че идеята е заимствана от Стеле Костов от "Женско царство“. Там обаче на земята слизат свети Никола свети Петър и вземат силата на мъжете и я дават на жените.
Ученикът Атанас Илиев заяви, че му е било изключително приятно не просто, защото ученици получават шанса да участват в спектакъл на професионалната сцена, но и защото получават съвети и опит от актьорите на РДТ. "Това е една изключителна чест и удоволствие за нас, но и ни носи огромно забавление“, допълни младият актьор.
Анатолий Бенкин посочи, че харесва пиесата, защото е много актуална. "Работил съм с деца и знам какви са те и как се държат. Всичко показано в пиесата го има в училищата и това е действителността“, добави актьорът.
Актрисата Миряна Найденова, който не участва в спектакъла, но е един от първите му зрители каза, че освен, че спектакълът е забавен, на места преминава дори и в сатира. "Жестоко е това, което виждаме във взаимоотношенията ученик-учител. Доведено е до предел, на който ако аз не съм била подложена на подобен тип отношение от млади хора не бих повярвала. Поставя се проблемът за свободата и начина, по който са я разбрали учениците. Свободата не е свободия и прекрачване на всички морални норми. Важен е преподавателя, който да мотивира учениците, но и възпитанието и ценностите заложени в семейството“, подчерта Найденова
Искра Йосифова, която е част от актьорския състав на пиесата отбеляза, че трябва първо да се тръгне от семейството, от което излизат децата. "Начина на общуване и възпитание на децата в семейството е важен. Свидетел съм на ужасни неща в елитно училище. С нашият спектакъл показваме кое не трябва да се прави. Ще се радвам ако на излизане след премиерата, хората си зададат въпросите дали наистина се случват тези неща в училище и какво биха могли да направят, за да променят децата в къщи, за да стане наистина по-леко и за учителите. Спектакълът завършва с благодарност към учителите, защото тези деца на сцената са осъзнали всичко това“, уточни Йосифова.
Директорът на театъра в Смолян, Мариян Бозуков заяви, че с тази пиеса, театърът ще отиде в училище, след като училището не идва в театъра.
Предвижда се след премиерата утре, спектакълът да бъде поставен в различни училища в Смолян и в областта. Пиесата е адаптирана така, че да може да се изиграе във всяка една класна стая.