Ученически дебати събраха в Разград млади хора от няколко области
© Община Разград
В началото на събитието Диян Данков – координатор на Програми и проекти в Асоциация Интегро разясни защо се отбелязва Международния ден на ромите и какви послания трябва да отправяме в този ден. С едноминутно мълчание бяха почетени жертвите на Холокоста.
Форумът бе открит от областния управител Драгомир Златев и Хабибе Расим – заместник-кмет на община Разград. Областният управител поздрави участниците в дебатите и ги посъветва да са все така старателни и постоянни в учението, защото образованието е пътят към добра професионална реализация и успех в живота.
В състезанието се включиха отбори по дебати от шест училища от три области: Професионална гимназия по селско стопанство "Хан Аспарух“, гр. Исперих; Средно училище "Трайко Симеонов“, гр. Шумен; Професионална гимназия по транспорт и лека промишленост, гр. Омуртаг; Средно училище "Цанко Бакалов Церковски“, Никола Козлево; Средно училище "Св. Паисий Хилендарски“, гр. Върбица и Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии, гр. Шумен.
Младите дебатьори изложиха аргументи "за“ и "против“ по темите: "Българското общество не приема различните“, "Родителите са отговорни за проявеното от децата им насилие“ и "Технологичният прогрес е невъзможен без замърсяване на природата“. Младежите впечатлиха с отлични ораторски умения и критично мислене.
Всички отбори бяха отличени с грамоти, връчени от ръководството на Областна администрация Разград и заместник-кмета Хабибе Расим.
Програмата на "Асоциация Интегро“ се изпълнява от 2006 г. насам, като досега чрез нея са подкрепени над 1 500 младежи, които успешно завършиха средното си образование, а над 400 от тях продължиха да учат във висши учебни заведения в България.
Към настоящия момент Програмата предоставя комплексна подкрепа на ученици в гимназиална степен на обучение от 6 училища, която се изразява в: осигуряване на менторство – индивидуално и групово чрез клубовете по дебати; подкрепа с дрехи и храна за най-уязвимите; социална оценка на подкрепените семейства с цел консултиране и насочване.
Програмата поставя особен акцент над менторството, което включва два компонента – индивидуално и групово, чрез клубовете по "Дебати“. Основната цел на тази дейност е учениците да практикуват своите знания и да подобрят социалните си умения. Освен
това, се очаква да има подобрение в критичното мислене по злободневни въпроси, свързани с тяхната възраст.
Областна администрация Разград и "Асоциация Интегро“ благодарят на ръководството на ПФК "Лудогорец 1945“ за предоставената възможност участниците във форума да посетят и разгледат тренировъчната база "Гнездо на орлите“. Младите хора бяха изключително впечатлени от гостоприемството и видяното в модерния комплекс.