Учени от Варна участваха в конференция на Европейската асоциация по обществено здраве
©
Основните акценти в събитието бяха темите за преодоляване на пречките и разгръщане на потенциала на изкуствения интелект за трансформиране на европейското обществено здраве; свързване на научните изследвания и политиката за постигане на реално въздействие върху предизвикателства и критичните проблеми в областта на глобалното здраве; необходимостта от подпомагане на уязвимите и маргинализирани групи от населението, особено на тези, които са засегнати от миграцията и други кризисни ситуации; използване на социалния маркетинг за интердисциплинарен здравен мениджмънт и подобряване на резултатите в областта на общественото здраве; по-широко възприемане на принципите за промоция на здраве на различни нива от обществения живот, обучение, месторабота и местоживеене, разгръщане на концепцията за Единно здраве (One Health) и много други.
В последния ден Асоциацията на училищата по обществено здраве в Европейския регион (ASPHER) представи основния учебния план и програмите за обучение на специалисти, бакалаври, магистри и докторанти по обществено здраве. Те ще станат основа за оценяване на актуалността на съдържанието на учебните програми, за разработване и разширяване на тематичния план спрямо времето и ресурсите, възможностите за обмен и сътрудничество между отделните програми (https://ccp.aspher.org).
На заключителната церемония проф. д-р Десислава Ванкова, член на Управителния съвет на Българската асоциация по обществено здраве, получи наградата на организацията, като признание за активно участие в Европейската седмица на общественото здраве. От началото на тази инициатива Факултетът по обществено здравеопазване към МУ-Варна има значим принос в реализацията й, като организира много събития, насочени към общността, студентите и преподавателите.