Представители от Факултета по Дентална медицина, водени от декана проф. д-р Стефан Пеев, бяха на работно посещение на университет Токай, Шонан кампус в област Канагава, Япония. Визитата бе по покана на проф. Сатору Ивамори, директор на Изследователския институт по наука и технологии (RIST) към същия университет. Посещението се осъществи в рамките на проект № BG-RRP-2.004-0009-C02 Повишаване на транслационните постижения в медицината (MUVE-TEAM), финансиран от Европейския съюз – Next Generation EU. Всички участници в работната група са членове на научна група 3.1.4. PersIm: проф. Цанка Дикова – ръководител, гл. ас. д-р Ралица Йоцова – постдокторант и ас. д-р Варвара-Велика Рогова – млад учен. Целта на посещението бе да се обсъдят възможности за съвместни изследвания чрез обмен на изследователи, постдокторанти и докторанти по международните програми на двата университета: проекта MUVE-TEAM на МУ-Варна и Quantum Leap Program (Q-Leap) на университет Токай.

Посещението започна с работна среща със заместник ректора по наука и технологии на университет Токай – проф. Акира Тонегава и деканите на 4 факултета с обучение в областта на инженерните науки и технологии от Шонан кампус, директора на RIST - проф. Сатору Ивамори и ръководителя на лабораторията по лазери – проф. Масаки Хашида.

По-късно бе организиран семинар, на който проф. Шигеру Ямагучи, ръководител на Международен отдел на университет Токай, запозна аудиторията с мисията, целите и организацията на учебната и научна работа в университета. Проф. Стефан Пеев представи Медицински университет Варна, начина на обучение във Факултета по Дентална медицина и целите на научна група 3.1.4. PersIm в рамките на проекта MUVE-TEAM. Проф. Цанка Дикова говори за развитието на денталната медицина от древността до наши дни и за внедряването на нови материали и съвременни CAD/CAM технологии при изработването на дентални конструкции. Много емоционално, в няколко слайда, представи съвместната работа с японските колеги от същия университет по време на свои предишни визити. Д-р Йоцова и д-р Рогова бяха подготвили и представиха презентация за приложението на лазерите и лазерните технологии в денталната медицина. Проф. Сергей Кулинич от изследователския институт към университет Токай представи последните изследвания на неговия екип в областта на синтеза на различни видове наночастици с помощта на лазерна аблация и приложението им за медицински цели.

Българските учени посетиха лабораторията на проф. Масаки Хашида и се запознаха с различни видове лазери, предназначени за научни изследвания. С тях може да се промени топографията, грапавостта и другите повърхностни свойства на металните и неметални материали с цел да се повиши биосъвместимостта на имплантите.

На края бяха посетени и лабораторните комплекси, където се извършват изследвания на материалите с ТЕМ, АСМ, ЯМР, XRD и последно поколение апаратура за химичен анализ.

На всички направи впечатление участието на български учени в много съвместни разработки на изследователския институт. Университет Токай има добри връзки с България и с Министерството на образованието и науката. До скоро ежегодно се даваха стипендии на български учени да извършват съвместни изследвания с колегите от университет Токай. По тези програми проф. Ц. Дикова два пъти е работила там и има няколко съвместни публикации с японски учени.

И за двата университета ще е от полза тази традиция да продължи. По време на срещите бяха дискутирани възможностите за обмен на учени и за извършване на съвместни изследвания и публикации, като се използват програмите и проектите на двата университета. Обсъдена бе възможността и вече са предприети стъпки за подписване на меморандум за двустранно сътрудничество между Медицински Университет – Варна и университет Токай, Япония.