Министърът на културата Найден Тодоров откри заедно с премиера Гълъб Донев и колегата си от Министерството на образованието и науката проф. Сашо Пенов 16-ото издание на Пролетния панаир на книгата в София. Сред официалните гости на едно от най-мащабните книжни изложения бяха зам.-министрите на културата Марина Василева и доц. д-р Пламен Славов. Това съобщават от Министерството на културата.

Министър Тодоров цитира думи от "Времеубежище" на Георги Господинов, според които "Ако си на вярното място, времето е друго. Ако си във вярното време, мястото е различно“. И добави: "Книгите не променят света, но вярвам, че променят хората, а хората могат да променят света. Четете и подарявайте книги, защото те са нашето бъдеще“, призова министър Тодоров. Той разгледа различните щандове с книги. На един от тях бе представена и неговата книга – "Полъх от ангели“, която той подари с автограф на премиера Гълъб Донев.

Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга“ посочи, че присъствието на министър-председател на откриването на този престижен форум е прецедент и е много важна заявка за бъдещето.

В своето официално слово при откриването премиерът Донев подчерта необходимостта от четящи хора, като отбеляза, че да си грамотен човек, е проява на себеуважение. В неподражаемия си афористичен стил премиерът каза следното: "Гълъб се снима с "Врабчета“ – едно добро начало на книга за деца… Нямам крила като птиците, крила ми дават книгите“. Гостите бяха поздравени от вокална група "Врабчета“.

От своя страна просветният министър Сашо Пенов напомни, че не може съвременният човек да бъде възпитаван без книга. "Чрез книгата популяризираме душата на автора. Не мога да си представя в съвременното общество какво би се случило, ако изчезне книгата“, каза образователният министър.

Всички официални гости поздравиха организаторите, които представят рекорден брой издателства и книги. Пролетният панаир на книгата в София се разгръща в градината пред НДК със 144 издателства от цялата страна и над 60 шатри.

През дните между 29 май и 4 юни се очакват срещи със значими имена в българската литература като Георги Господинов, Петър Чухов, Захари Карабашлиев, преводачи и издатели.