Всяка година учениците в област Смолян намаляват драстично с между 10 и 15 %. Това каза за "Фокус“ Никола Запрянов – началник на Регионалното управление на образованието в Смолян. "Това е и причината да се обмисля съкращаване на по една паралелка от няколко училища в региона. За да може да се обезпечат и професионални и профилирани училища на територията на областта, се налага в някои училища да се съкрати по една паралелка“, посочи Запрянов и допълни, че през новата година седмокласниците ще бъдат със 185 по-малко.

В Смолян най-вече се говори за намаляване на паралелките в двете най-желани гимназии – Профилирана природо-математическа гимназия "Васил Левски“ и Езикова гимназия "Иван Вазов“, въпреки че всяка година паралелките в тях се запълват на 100 % от учениците, желаещи да учат там. През последните дни има недоволство от това предложение и много хора не са съгласни с премахването на паралелки от елитните училища.

Началникът на РУО – Смолян отбеляза, че в двете гимназии паралелките пак ще са със 100-процентов прием, но държавната политика е да има балансирано разпределение между профили и професии в страната и за всяка област.

"Ние имаме определени целеви стойности, които трябва да постигнем и като профилирани професионални паралелки. Никъде в областта паралелките не се увеличават, спрямо миналата година, а напротив – броят на учениците спада“, подчерта Запрянов.

Той допълни, че освен в двете смолянски гимназии, се обмисля да се съкратят по една паралелка и в СУ "Св. св. Кирил и Методий“, Професионална гимназия по техника и технологии "Христо Ботев", както и по една в  Професионална гимназия по електроника "А. С. Попов" - Девин, СУ "Христо Ботев“ – с. Чепинци, община Рудозем и СУ "Св. св. Кирил и Методий“ – с. Върбина, община Мадан.

"Идеята е те да се съкратят за новата учебна година 2025/2026-та. Правим всичко възможно да се задържи максимално броят на паралелките, но се съобразяваме и с реалната картина в областта“, подчерта Запрянов.

Той уточни, че все още не са утвърдени план-паралелките, предстоят срещи на Областната комисия за план-приема при областния управител, като предложението на РУО – Смолян трябва да бъде внесено и в Министерството на образованието. Това са разчети, които сме направили на базата на състоянието на училищната мрежа и броя на учениците в областта, каза още Запрянов.