Традиция и ново начало се преплетоха на пл. "Георги Измирлиев"! Огън, звън на чанове и Ансамбъл "Пирин" - част от "Кукерски игри в Пиринско 2022"
©
Кметът Илко Стоянов приветства участниците и гостите и благодари на всички, които въпреки дъжда бяха част от празника.
"Искам да започна с едно огромно благодаря, благодаря Ви за това, което направихте днес. Имаме привилегията да бъдем свидетели на нещо забележително. В тези тежки времена, в това дъждовно време, ние успяхме, заедно да продължим традицията. Това е изключително важно! Адмирации за тези малки дечица и тези възрастни хора, които се включиха в "Кукерски игри в Пиринско“. Огромно благодаря и поклон пред всички!“, каза кметът Стоянов непосредствено преди да връчи наградите.
Купи, грамоти и медали получиха всички групи, като журито имаше нелеката задача да отреди номинациите. Наградата за "Най-колоритна младоженска двойка“ отиде при сурвакарската група от село Логодаж. Купа и грамота за "Най-добър костюм“ спечели квартал "Плажа“. "Най-добра хореография“ журито присъди на Първи квартал. "Най-добър обреден ритуал“ спечели Първа група от кв. "Грамада“. За "Най-добро пресъздаване на актуален въпрос“, награда получиха представителите от село Покровник. Сурвакарската група от село Лешко получи приза за "Най-атрактивна маска“.
Групата от квартал "Струмско“ бе наградена за "Опазване на местната култура“. III квартал получи приз за "Най-добра композиция“, за "Изключителна артистичност“ наградата бе присъдена на село Изгрев. За "Най-добра мечкарска група“ бяха наградени кукерите от село Падеш. II група от квартал "Грамада“ получиха купа за "Артистичност на старческа група“. В категория "Придържане към българските традиции“ бяха отличени гостите от община Симитли. Призът "Иновации“ бе за групата от село Зелен дол.
За финал на "Кукерски игри в Пиринско 2022“ бе запален огън в центъра на Благоевград. Огънят символизира светлината, възраждането, топлината и пречистването. По време на запалването музикантите от Ансамбъл "Пирин“ представиха емблематични песни, с които накараха присъстващите на площад "Георги Измирлиев“ да извият дълго хоро.
Журито, оценяващо участниците във фестивала бе в състав: Иван Милушев, директор на Градска художествена галерия, доц. Димитрия Спасова от Катедра "Културология“ към ЮЗУ "Неофит Рилски“ и Малина Стаматова - етнограф от Регионалния исторически музей. Водещ на събитието, което показа традиция, любов към българското и опазване на националния бит бе Станислав Кимчев.