Нова научна лаборатория ще подпомага проучванията към българската база "Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън.

В новото пространство са изградени три специализирани  научни лаборатории за изследвания на терен, които ще повишат качеството на научните разработки и ефективността на наблюденията.

Новите звена към базата са оборудвани със специализирана апаратура в три тематични направления – науки за земята, биологични науки и обща лаборатория. Още от следващия полярен сезон те ще започнат да се използват на място от научните екипи. Това ще съдейства за запазването на свойствата и показателите на научните проби, които ще се обработват в модерни условия преди транспортирането им в България.

За изграждането на новия лабораторен блок Министерството на образованието и науката осигури средства в размер на 4,5 млн. лева. Сградата беше открита от ръководителя на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилен адмирал о.з. Боян Медникаров.

Строителството на новото пространство започна през 2021 г., като дейностите бяха подпомагани от български научноизследователски кораб, който извози всички необходими строителни материали и техника.

Българската антарктическа база е част от обектите в Националната пътна карта за научна инфраструктура. В базата се провеждат широк спектър от фундаментални и приложни изследвания в уникалната природна среда на Антарктида. Тя се използва и от гостуващи изследователи от различни европейски страни, като след откриването се очаква увеличение на съвместните международни проекти. По този начин страната ни допринася не само за развитието на научния капацитет, а и насърчава разширяването на международното сътрудничество за устойчивото управление на Антарктида и опазването  за бъдещите поколения.