Това е била "златна" фабрика край Варна
© Фейсбук
Това, заедно със снимката, е публикувано във Фейсбук.
Cognac е винено бренди, произведено във Франция в регион, съсредоточен около Cognac, обхващащ голяма част от Шарант, почти целия Шарант-Маритим и няколко анклава в Дордон и Дьо-Севър. Той трябва да спазва много специфични производствени стандарти и правила, за да получи наименованието "коняк“. Ноу-хауто за производство на коняк е включено в списъка на френското нематериално културно наследство от 2020 г.
Винарският район е група от земеделски парцели. Те трябва да са разположени в един и същ регион, да отговарят на един и същи тип почва както от геоложка , така и от орографска гледна точка , да имат идентични климатични условия и техните лози трябва да се управляват с едни и същи лозарски техники . Тези условия, които определят тероара, допринасят за придаването на уникален характер, "типичност“ на набраното грозде, а след това и на виното , което ще се произвежда от него.
Специфичността на тероара зависи от местните характеристики като геоморфология (наклон и изложение), близостта на река или водно тяло, което ще действа за създаване на микроклимат. От него зависи качеството на виното, свързано с избора на сортове грозде. Всяка промяна в климата има отражение върху характеристиките на виното и е самата основа на големи или малки реколти.
Въпреки, че нито една държава извън Франция, няма право да нарича своето бренди коняк, то за повечето българи конякът винаги ще си остане български. Любопитното е, че това е и релевантно за Армения. Там също наричат своето бренди коняк, цитирайки една мисъл на Чърчил, който е казал: Няма нищо по-хубаво от обилен обяд, завършил с хаванска пура и арменски коняк.