Топлофикация Русе залага на замяна на въглищата с природен газ

©
Основното гориво за Топлофикация Русе са въглища с висока калоричност. Поради спецификата на котлите в Централата се използва изцяло вносно гориво. съобщават от "Стандарт".
Над 20 000 са домакинствата, които се снабдяват с битова гореща вода и топлинна енергия от Топлофикация Русе.
Заетите в Топлофикация Русе са 380 души.
Планове за енергийна трансформация
В момента в Топлофикация Русе се изгражда нов енергиен котел, който да работи на местно гориво. Предвидено е да се използват предварително подсушени въглища от Маришкия басейн. С използването на осушени въглища поради намалената влага ще се постигне стабилен горивен процес. Освен това ще се намалят значително и транспортните разходи, тъй като при до момента използваните вносни въглища те са значително перо за дружеството. За ръководството на дружествата е ясно, че тази мощност може да работи през следващите години, но едва ли ще има изключително дълъг срок на експлоатация поради мерките за намаляване на въглеродните емисии.
Топлофикация Русе реализира значителни инвестиции в замяната на въглищата в ролята на основно гориво с природен газ, който е значително по-екологичен. През август ще бъдат въведени в експлоатация общо 21 Мв когенератори, а до началото на отоплителния сезон на 2024 година още 18Мв. По този начин Централата ще получи реална възможност изцяло да замени въглищата с природен газ извън отоплителния сезон.
С цел пълно заместване на въглищата с алтернативни горива, Топлофикация Русе проучва възможностите за инвестиране в газови турбини с мощност от 100 Мв. Водят се преговори с голяма американска компания, които трябва да бъдат финализирани в следващите месеци. Възможно е с тези съоръжения на следващ етап да се монтират специални горелки, което да позволи използването като гориво и на водород, което според много световни специалисти е бъдещето.
За да постигнат по-добра ефективност и поддържане на екологичните показатели от Топлофикация Русе планират когенераторите да работят предимно през летния сезон, а газовите турбини – през зимния.