"Тежка катастрофа“ вдигна на крак пожарна, спешна помощ, полиция, БЧК и други институции край Смолян. "Произшествието“, което е не е реално, а е съвместно областно учение, възникна около 13:30 часа на разклона за Смолян, Пампорово и Девин, на Мечето край града, предаде "Фокус".

На телефон 112 бе подаден реален сигнал за възникнало пътнотранспортно произшествие между автобус с трима пътници и автомобил с двама пътници. За 10 минути на мястото пристигнаха две линейки, два пожарни автомобила и полиция. Незабавно районът бе отцепен и започна провеждането на спасителна операция и обезопасяване заради настъпилия "тежък пътен инцидент“, поради усложнена метеорологична обстановка, затруднени пътни условия, вследствие на обилен снеговалеж и заледяване.

Директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ – Смолян, комисар Чавдар Кичуков заяви, че при учението се разиграва ситуация, в който на мястото при създалата се сложна метеорологична обстановка е станало ПТП с превозно средство на масовия градски транспорт и лек автомобил, в следствие на което има няколко пострадали. "Пътниците в автобуса са с леки наранявания и имат повече нужда от психологическа помощ. Създаде се организация за въвеждане на "Процедура 3“ за действие при такива ситуации – създаване на временна организация за движение и справяне с инцидента, която да съсредоточи силите от единната спасителна система. Това беше целта – да направим едно проиграване на тази процедура, предвид предстоящия зимен сезон“, обясни комисар Кичуков.

Той изрази надежда, учението да има ефект за всички служители, които действат на терен. "От нашата дирекция бяха изпратени два специализирани автомобила предвид на това, че може да възникне и пожар от ПТП-то и аварийно-спасителен автомобил със съответната техника за изваждане на пострадалите, които са заклещени. Това са реални ситуации, които могат да възникнат и възникват много често. Колегите си свършиха работата, извадиха пострадалите, които бяха насочени към центъра за спешна медицинска помощ. Повикахме екипи на БЧК, които да окажат и психологическа подкрепа на пострадалите при този тежък инцидент“, посочи директорът на пожарната.

Комисар Кичуков уточни, че в реална ситуация също успяват да действат съвместно с останалите институции. Той отбеляза, че на територията на област Смолян това не е първо занятие. Досега са проведени няколко такива, като на тях е имало и наблюдаващи от службите в София, които са дали много добри оценки.  

Заместник-областния управител на Смолян, Красимир Даскалов заяви, че целта на областното оперативно-техническо учение е да се провери степента на координация и организираност на различните институции, които имат задължение да реагират в такава ситуация – пътнотранспортно произшествие възникнало поради влошаване на метеорологичните и пътните условия. Той уточни, че предстои да се проведе специална среща с всички участвали институции, на която да се даде оценка за справянето им в днешното учение.

По думите на Даскалов, действията на службите са били изключително навременни. "Най-напред дойдоха екипите на Центъра за спешна медицинска помощ, веднага след тях пристигнаха и пожарните, които бяха натоварени със задачата да освободят ранените в лекия автомобил – водач и пътник. Полицията своевременно пристигна и отцепи района около пътнотранспортното произшествие. Един екип беше изпратен да регулира движението по-далеч от самото произшествие, а именно в Стойките, откъдето трябваше да се отклони основното движение през Пампорово“, каза още зам.-областният управител на Смолян.   

В учението участваха ОД МВР – Смолян, РД ПБЗН – Смолян, ЦСМП – Смолян, ОО "АА“, ОПУ – Смолян, Община Смолян, БЧК – Смолян, Областна администрация Смолян.